Mutlu kadın olmanın 10 yolu

Günümüzde çok şey beklenen kadınların bu beklentiler karşısında kendi istek ve hedeflerini yerine getirebilmeleri oldukça zor.

Mutlu kadın olmanın 10 yolu
Mutlu kadın olmanın 10 yolu admin
loading...

Bir kadın çalışırken anne olabilir, yemek yapabilir, ev işlerini de yapabilir ama bu konularda mükemmeliyetçi olmamak gerekir. Her işe yetişebileceğiniz kadar yetişmeli, olduğu kadarıyla yetinmeyi öğrenmelisiniz. Psikolojik sağlığı korumak ve mutlu olmak için uzmanların kadınlara önerileri şöyle:
Öfkenizi ifade edin

 
Sinirlendiğiniz zamanlarda susmanın, sıkıntınızı içinize atmanın size hem bedensel hem de psikolojik olarak zarar verdiğini bilin. Yapılan birkaç araştırmada meme kanserinin öfkesini ifade etmeyen kadınlarda daha sık görüldüğü saptanmış. Yaşanmayan bir duygu bitmez. Kadınların öfkelendikleri konuları kızdıkları kişiyle, yakınlarıyla konuşmaları, kendilerini ifade etmeleri hem konunun çözülebilmesi açısından bir adım atmış olmalarını sağlıyor hem de omuzlarındaki yükü hafifletir.

Evde iş paylaşımı yapılması çok önemli

 
Ev işlerinde eşinizden yardım istemeniz gerekir. Bazı erkekler kendi kendilerine yardım önerisinde bulunup, eşlerine yardım edebilir. Bazı erkeklerinse yardım etmek akıllarına bile gelmez, kadının ne kadar zorlandığını fark etmezler, bazen de bilemezler. Böyle durumlarda yardım ihtiyacının ifade edilmesi çok önemli.

Çocukların bakımı

 
Çocuklara bakmak, onlarla ilgilenmek kadınların görevi olarak görülür ama çocukların babalarının da ilgi ve sevgisine ihtiyaçları olduğunun unutulmaması gerekir. Çocuk bakımı sorumluluğunu sadece anneye yüklemek hem anne hem de çocuk için sağlıksız sonuçlara yol açar. Siz siz olun, eşinizin de çocuklarınızla yakından ilgilenmesini sağlayın, çocukla ilgili konularda mutlaka görev paylaşımı yapın.

Kendinize mutlaka zaman ayırmanız gerekir

 
İşler, sorumluluklar hep devam eder. Unutmayın, bu yoğunlukta kendinize zaman ayırmanız, bir lüks değil tam anlamıyla bir ihtiyaç. Kendilerine vakit ayırmayı başaran kadınlar, kendilerini çok daha iyi hisseder ve daha kısa zamanda daha verimli çalışmalar yapabilirler.

Spor yapın

 
Spor yapmanın hem bedensel hem de psikolojik olarak faydalı olduğu bilimsel bir gerçek. Siz de günlük hayat stresinizi azaltmak, daha mutlu olmak için mutlaka spor yapın.

'Önce ben' demeyi öğrenin

 
Her kadının 'önce ben' demesi, başka birine zarar vermediği oranda kendini düşünmesi gerekir. Bir kadın iyi olmazsa, kimseye de bir faydası olmaz. Önce ben demek bencillik anlamına gelmiyor. Önce ben demek kendine vakit ayırmayı, iyi bakmayı, kendiliği beslemeyi sağlar. Kendilerinden önce başkalarını düşünen, başkalarının çıkarlarını gözeten kadınlar mutsuz olmaya mahkum olur. Unutmayın siz iyi olmazsanız, çevrenizdekiler de iyi olmaz.

Eğer koşullarınız uygunsa sevdiğiniz bir işi yapın

 
Eğer bu mümkün değilse, iş dışında, ev ve çocuk sorumlulukları haricinde hobiler edinin. Hobilerinize zaman ayırın.

Ruhsal beslenme önemli

 
Kısıtlanan, dışarıya rahat bir şekilde çıkamayan, ruhsal olarak beslenemeyen kadınlarda bir süre sonra tükenme görülür. Bu kadınlarda öfke, yüksek tansiyon, kaygı bozuklukları ya da depresyon ortaya çıkabilir. Bazı kadınlar eşlerini konuşarak değiştirmeye çalışır ancak bu değiştirme girişimleri sonuçsuz kalırsa, kadın kaçınılmaz olarak depresyona girer. Kendinizi kısıtlatmaktan kaçının, eşinizle sıkıntılarınızı, bu konuda neler hissettiğinizi konuşun, gerekirse de bir uzmandan yardım alın.

 

yenisafak.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...