Bu kelimelerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Onlar her gün karşımıza çıkan kelimeler… Çoğunu da anlamını bilmeden kullanıyoruz veya anlamlarıyla ilgili kulaktan dolma bilgilere sahibiz. Peki, işin aslı ne?

Bu kelimelerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?
Bu kelimelerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz? admin
loading...

ZİRA
Yüzyılların en büyük karmaşası… Sıkça ‘ama, fakat’ anlamında kullanılır; anlamının böyle olduğu iddia edilir aslında ‘çünkü’ anlamını taşır.

NÜANS
‘Nüans farkı’ ve ‘ince bir nüans’ şeklinde kullanılır ancak hayli yanlıştır. Nüans zaten ince bir fark anlamına gelir ve yanındaki bu kelimelere gerek yoktur.

SOFİSTİKE

Karmaşık, görmüş geçirmiş; mecazi anlamıyla da ‘kültürlü’ demektir. Nesneler için kullanılması doğru değildir. Örneğin ‘sofistike bir tat’ dememelisiniz. Sadece insanları tanımlarken kullanılmalı.

KEZA
En az ‘zira’ kadar yanlış kullanılmaya müsait bir kelimedir… Daha çok ‘çünkü’ yerine kullanılır ama doğrusu, “aynı şekilde’ veya ‘böylece’ yerine kullanılmasıdır.

UMARSIZ
Umursamaz anlamında kullanılır ama tamamen yanlıştır. Eş anlamlısı ‘çaresiz’dir ve bu şekilde kullanılmalıdır.

EVRAK
Nedense hep sonuna bir çoğul eki eklenir ancak bu yanlıştır. Evrak zaten kendiliğinden çoğul bir kelimedir ve ‘Gerekli belgeler’ anlamını taşır.

KEYFİYET
En çok ‘Keyfi olarak hareket etme’ olarak kullanılır ama anlamının bununla hiçbir ilgisi yoktur. Keyfiyetin anlamı şu: Durum, nitelik…

İLA
En sık yapılan yanlışlardan biri: “İstanbul’dan Ankara 4 ila 5 saat arasında sürüyor.” İla, zaten ‘arasında’ anlamını taşır ve arasında kelimesinin bir daha kullanılmasına gerek yoktur.

ZİRA Yüzyılların en büyük karmaşası… Sıkça ‘ama fakat’ anlamında kullanılır; anlamının böyle olduğu iddia edilir aslında ‘çünkü’ anlamını taşır. NÜANS ‘Nüans farkı’ ve ‘ince bir nüans’ şeklinde kullanılır ancak hayli yanlış
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...