10 Aralık, Dünya İnsan Hakları Günü

İnsan hakları ihlallerinin yaşanmayacağı günler

10 Aralık, Dünya İnsan Hakları Günü
10 Aralık, Dünya İnsan Hakları Günü admin
loading...

 

hala çok uzak !!

10 Aralık 1948’de kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde, tüm insanların doğuştan sahip olduğu kişisel hak ve özgürlükler tanımlanmış, her insanın ayrımcılık yapılmaksızın kanun önünde eşit olduğu,işkenceye, hukuksuz tutuklamaya ve onur kırıcı cezalara tabi tutulamayacağı ilan edilmiştir.

Evrensel bir değer olarak kabul edilen insan hakları, bireyi devlete karşı koruyan haklardır.

Ancak, ülkeyi yönetenlerin demokrasiyi, hukuk devletini gözardı ettiği dönemlerde, insan hakları ihlalleri giderek artmaktadır.  

Ayrıca insanlık, savaşların yol açtığı acılardan, yıkımlardan ders almadıkça, başta yaşama hakkı olmak üzere insan hakları ihlalleri devam etmektedir.

Ne yazık ki günümüzde en temel insan hakkı olan yaşama hakkı başta olmak üzere, kadın erkek eşitliği, ifade özgürlüğü, halkın haber alma hakkı ve basın özgürlüğü gibi temel hak ve özgürlükler çok yönlü ihlal edilmektedir.

İKKB olarak, gerçek demokrasi ve barış olmadan insanca yaşam olamayacağına dikkat çekmek ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözlerini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Nazan Moroğlu

İKKB Koordinatörü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...