Meteoroloji'den bir çok ilimiz için 'kar uyarısı'

İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güney ve batısında akşam saatlerinden itibaren yoğun kar bekleniyor

Meteoroloji'den bir çok ilimiz için 'kar uyarısı'
Meteoroloji'den bir çok ilimiz için 'kar uyarısı' Handan
loading...

İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güney ve batısında akşam saatlerinden itibaren yoğun kar beklendiği bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, İç Anadolu'da Kayseri, Sivas ve Niğde, Doğu Akdeniz'de Toroslar, Amanos Dağları ve Kahramanmaraş'ın kuzeyi ile Doğu Anadolu'da Malatya, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis ve Hakkari'de akşam saatlerinden itibaren kar yağışı başlayacağı belirtildi.

Açıklamada, yağışın yarın akşam saatlerinden itibaren kuvvetini artırarak çarşamba günü akşam saatlerine kadar yoğun şekilde etkili olacağı, bazı yerlerde 10-20, bazı yerlerde ise 50 santimetre civarında kar örtüsünün oluşabileceği kaydedildi.

Vatandaşlar, buzlanma, don ve ulaşımda yaşanabilecek aksaklıklara karşı tedbirli olmaları konusunda uyarıldı.

Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü Kastamonu ve Sinop çevrelerinin, gece saatlerinden sonra bölge genelinin yağışlı geçeceği, yağışların iç kesimlerde kar, kıyı kesimlerde yağmur ve karla karışık yağmur, zamanla yer yer kar şeklinde olacağını bildirdi.

Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezinden (BTUM), yapılan yazılı açıklamada, bölgede bugün batı kesimlerinden başlamak üzere, Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği belirtildi.

Kastamonu ve Sinop çevrelerinin, gece saatlerinden sonra bölge genelinin yağışlı geçeceği yağışların; iç kesimlerde kar, kıyı kesimlerde yağmur ve karla karışık yağmur, zamanla yer yer kar şeklinde olacağı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kar yağışının, özellikle bölgenin sahil kesimleri hariç, kuzey kesimlerinde etkili olacağı, kar yüksekliğinin ise 20 santimetre ve üzerinde kar örtüsü oluşturacağı ve hayatı olumsuz etkileyeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının; bölge genelinde 10 derece civarında azalacağı ve mevsim normallerinin altında seyredeceği bekleniyor. Denizlerimizde salı ve çarşamba günleri fırtına beklenmektedir. Fırtınanın Batı Karadeniz'de yıldız ve poyrazdan, Doğu Karadeniz'de ise günbatısı ve karayelden 6 ila 8 kuvvetinde esmesi beklenmektedir."

Anadolu Ajansı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...