ÇİĞ TAVUĞU SAKIN YIKAMAYIN !

Çiğ tavuğu sakın yıkamayın!.. İngiliz sağlık ve beslenme uzmanları, çiğ tavuğu pişirmeden önce yıkamanın gıda zehirlenmesi riskini arttırdığı uyarısında bulundu.

ÇİĞ TAVUĞU SAKIN YIKAMAYIN !
ÇİĞ TAVUĞU SAKIN YIKAMAYIN ! admin
loading...

 


İngiltere Gıda Standartları Dairesi’nin (FSA), 4 bin 500 kişiyle yaptığı anket katılımcıların yüzde 44’ünün tavuğu pişirmeden önce yıkadığını ortaya çıkardı.


FSA, tavuğun yıkanmasıyla etrafa sıçrayan sular aracılığıyla ellere, mutfak tezgahına, pişirme kaplarına kampilobakter bakterisi bulaştığını ifade etti. İngiltere’de her yıl 280 bin kişinin kampilobakter enfeksiyonuna yakalandığı fakat ankete katılanlarınsa yalnız yüzde 28’inin bu enfeksiyondan haberdar olduğu belirtildi.


BELİRTİLERİ


Tavukları pişirmeden önce yıkayanlar bunu daha çok mikropları temizlemek için veya alışkanlık olarak yaptıklarını ifade etti. Kampilobakter, gıda zehirlenmesine neden olan bakterilerin başında geliyor. Gıda zehirlenmesi vakalarının çoğu tavuklardaki mikroplardan kaynaklanıyor. Zehirlenmenin belirtileri, ishal, mide krampları ve mide bulantıları, ateş ve halsizlik olarak ortaya çıkıyor.


YAYGIN BİR HATA


İngiltere gıda standartları Dairesi FSA Başkanı Catherine Brown, “Çiğ tavuğa dokunduktan sonra ellerin yıkanması ve iyi pişirilmesi gibi bazı tavsiyeler dikkate alınsa da araştırmamız tavuğun pişirilmeden önce yıkanmasının yaygın bir uygulama olduğunu gösteriyor.” diye açıklamada bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...