Seferberlik nedir? Hangi durumlarda ilan edilir?

Hürriyet Haber

Seferberlik nedir? Hangi durumlarda ilan edilir?
Seferberlik nedir? Hangi durumlarda ilan edilir? Handan
loading...

Bir kez daha muhtarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘PKK’sıyla, DEAŞ’ıyla, FETÖ’süyle, DHKP-C’siyle adı, söylemi, yöntemi ne olursa olsun tüm terör örgütlerine karşı milli bir seferberlik ilan ediyorum.’ Dedi. Milli Seferberlik kelimesinin sözlük anlamı ve hangi durumlarda ilan edildiği merak edildi. Peki, Seferberlik nedir? Hangi durumlarda ilan edilir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 32. Muhtarlar Toplantısı’nda ‘milli seferlik’ çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı’nın “Anayasamızın 104. maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başı olarak, PKK'sıyla, DEAŞ'ıyla, FETÖ'süyle, DHKP-C'siyle ve tüm diğerleriyle, adı, söylemi, yöntemi ne olursa olsun, tüm terör örgütlerine karşı milli bir seferberlik ilan ediyorum. Kim bu örgütlerin çalışmalarıyla ilgili bir bilgi sahibi olursa hemen güvenlik güçlerimize haber vermelidir." Cümlelerinden sonra “Seferbelik nedir?” ve “Seferberlik hali nasıl uygulanır?” soruları geldi. İşte, bir anda Türkiye’nin gündemi haline gelen seferberlik kelimesinin yasaya göre tanımlama şekilleri!

SEFERBERLİK KANUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN


Seferberlik nedir? Sorusunun yanıtlandığı 2941 Sayılı Seferberlik ve Savaş Hali Kanunu’nda Seferberlik kelime anlamından bahsedilmiş ve uygulandığı durumlardan bahsedilmiştir. İşte, Seferberlik’in kelime anlamı ve uygulama şekilleri!

Seferberlik: Devletin tüm güç ve kaynaklarının, başta askeri güç olmak üzere, savaşın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanması, toplanması, tertiplenmesi ve kullanılmasına ilişkin bütün faaliyetlerin uygulandığı; hak ve hürriyetlerin kanunlarla kısmen veya tamamen sınırlandırıldığı haldir. 
2. Genel Seferberlik: Ülkenin tümüne yönelik bir tehdidin karşılanması, mevcut bütün güç ve kaynakların kullanılabilmesi için ülkenin bütününde uygulanan seferberliktir.
3. Kısmi Seferberlik: Ülkenin bir veya birden fazla bölgesinde uygulanan ve bütün güç ve kaynakların kullanılmasını gerektirmeyen seferberliktir.
4. Seferberlik Hali: Seferberlik faaliyetinin başlatıldığı gün ve saatten, kaldırıldığı güne kadar devam eden durumdur. 
5. Savaş: Devletin bekasını temin etmek, milli menfaatleri sağlamak ve milli hedefleri elde etmek amacıyla, başta askeri güç olmak üzere Devletin maddi ve manevi tüm güç ve kaynaklarının hiçbir sınırlamaya tabi tutulmadan kullanılmasını gerektiren silahlı mücadeledir.
6. Savaş Hali: Savaş ilanına karar verilmesinden, bu halin kaldırıldığının ilan edilmesine kadar devam eden süre içinde, hak ve hürriyetlerin kanunlarla kısmen veya tamamen sınırlandırıldığı durumdur.

 

Kaynak: Hürriyet

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...