Yeni bir mülteci akını mı geliyor?

Suriye’nin Halep kentinde son durum! (Halep’te neler oluyor?) Suriye'nin Halep kentinde TSİ 03.30'da devreye giren yeni ateşkesle birlikte şehirden sivillerin tahliyesi konusunda bir anlaşmaya varıldı. Ancak hastaları taşıyan ilk konvoyun şehri terk etmek üzere yola çıkmasından kısa bir süre sonra, İran destekli Şii milislerin tahliye için bekleyen ambulanslara ateş açtığı bildirildi. Bu nedenle bir süre duran tahliye işleminin az önce tekrar başladığı belirtildi. Öte yandan, Dışişleri Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, herkesin merak ettiği "Halep'ten gelenler Türkiye'ye mi alınacak" sorusuna net yanıt verdi: "Öncelik hasta ve yaralıların Suriye ve Türkiye'de tedavisi. Sonrasında muhalifler, Suriye'de kurulacak kamplara yerleştirilecek."

Yeni bir mülteci akını mı geliyor?
Yeni bir mülteci akını mı geliyor? Handan
loading...

Türkiye ve Rusya arabuluculuğunda yapılan ve muhalif savaşçılar ile sivillerin dün sabah erken saatlerde şehirden ayrılmasını öngören anlaşma, dün yaşanan askeri müdahalelerin ardından çökmüştü.
Muhalif gruplar dün geç saatlerde tahliyelerin Perşembe günü (bugün) erken saatlerde başlayacağını duyurmuştu.
Reuters’ın bugün sabah saatlerinde geçtiği habere göre; muhalif bir yetkili, yeni ateşkesin TSİ ile 03:30’da devreye girdiğini söyledi.
Türkiye ile İran'ın gizli görüşmeler yaptığı ortaya çıktı
Suriyeli bir yetkili kaynak ise Doğu Halep’teki muhalif savaşçıların tahliye operasyonun başladığını söyledi. Kaynak Reuters’e yaptığı açıklamada, “Doğu Halep’teki silahlı kişilerin tahliyesini düzenleyecek operasyon başladı” dedi.
Dünyanın gözü Halep'teyken, Esad'dan flaş açıklamalar!
İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, hastaları taşıyan ilk konvoyun yola çıktığını bildirdi. Muhalif kaynaklar, bir saat içinde 600 yaralının tahliye edilmesinin planlandığını söyledi.
Rusya Savunma Bakanlığı, Putin’in talimatı doğrultusunda, Rus askerlerin İdlib’e götürülen muhaliflere eşilik etmeye hazırlandığını duyurdu.
mapmapmap
Muhalif bir yetkili, İran destekli Şii milislerin, tahliye için bekleyen ambulanslara ateş açtığını söyledi. Olayda 1 sivil öldü, 4 kişi yaralandı.
Kızılay Başkanı Kerem Kınık, muhaliflere yönelik saldırının bilançosunu 4 ölü, 40’ı ağır 500 yaralı olarak açıkladı. Kınık, tahliye işlemlerine Türk Kızılayı’na ait ambulansların da katıldığını belirtti. Bu arada Cilvegözü Sınır Kapısı, TIR geçişlerine kapatıldı.
BBC’den Riam Dalati, saldırı sonrası ilk konvoyun geri döndüğünü duyurdu. Reuters, muhabirlerinin ambulansların Halep’e doğru yola çıktığını gördüğünü aktardı.
Ramuse'de bekleyen ambulanslara ateş açıldı. Muhalif kaynaklar, olayda 1 sivilin hayatını kaybettiğini, 3 kişinin ise yaralandığını bildirdi. 
Ramuse’de bekleyen ambulanslara ateş açıldı. Muhalif kaynaklar, olayda 1 sivilin hayatını kaybettiğini, 3 kişinin ise yaralandığını bildirdi.
Suriye devlet televizyonu Halep’in doğu semtlerinden 4 bin savaşçı ve ailesinin tahliye edileceğini belirterek, şehrin kısa süre sonra “silah ve savaşçıdan arındırılmış bölge” ilan edileceğini duyurdu.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Türkiye’nin Halep’ten gelen 80 bin kişi için çadır kent kuracağını duyurmuş, ancak kampın Türkiye tarafında mı yoksa Suriye’nin kuzeyinde mi kurulacağını” belirmemişti.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, bugün bu belirsizliğe açıklık getirdi. İlk hedefin hasta ve yaralıların Suriye ve Türkiye’deki hastanelere nakledilmesi olduğunu söyleyen Müftüoğlu, “Halep’ten gelenlerin Suriye’de kurulacak kamplara yerleştirileceğini” ifade etti.
OTOBÜSLER VE AMBULANSLAR BÖLGEDE

Yeni anlaşma, Suriye’nin kuzeybatısında muhalifler tarafından abluka altına alınan iki köyün de eşzamanlı tahliyesini öngörüyor.
Suriye hükümeti ve müttefiki İran, Doğu Halep’teki tahliye için İdlib'deki Foua ve Kefraya köylerinin boşaltılmasını şart koştu. Bu köylerde 15 bin sivilin yaşadığı sanılıyor.
Halep'te ateşkes bitti
Dün sabah muhaliflerin ve ailelerinin Doğu Halep’ten tahliyesi için otobüsler ve ambulanslar bölgeye intikal etmiş, uluslararası ajanslar otobüslerin fotoğraflarını servis etmişti.
Fakat bu anlaşma, 50 bin sivilin kaldığı öne sürülen muhaliflerin kontrolündeki bölgelere hava saldırılarının başlamasıyla rafa kalkmıştı.
BM: SAVAŞ SUÇU KAPSAMINA GİREBİLİR

Muhaliflere yakın İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdurrahman, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “çok şiddetli” çatışmaların yaşandığını ifade ederek, “Her şey [ateşkes] sona ermiş gibi görünüyor” demişti.
İşte Halep'in son hali
BM’nin İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, Halep’te muhalif grupların elinde kalan son bölgelere yönelik saldırıların savaş suçu kapsamına girebileceğini söyledi. El Hüseyin, Suriye ordusu ve müttefiklerinin, sivillerle dolu bölgelere düzenlediği bombardımanların büyük olasılıkla uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirtti.
Öte yandan, İngiliz yayın kuruluşu BBC, Batılı güçlerin uydu ve insansız hava araçları ile Halep ve Suriye’nin diğer bölgelerinden muhtemel savaş suçlarına yönelik istihbarat topladığı bilgisine ulaştı.

,

 

Kaynak: DHA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var