Yeni evli çiftlere kadını aşağılayan kitap: Cinsellik ‘görev,’ kadına şiddet ‘hak’

Kütahya belediyesinin yeni evlenen çiftlere dağıttığı kitaplarda kadınları aşağılayan, erkeklerin üstün olduğunu savunan ifadeler yer alırken, cinsellikle ilgili bilimsellikten uzak bilgilere yer veriliyor.

Yeni evli çiftlere kadını aşağılayan kitap: Cinsellik ‘görev,’ kadına şiddet ‘hak’
Yeni evli çiftlere kadını aşağılayan kitap: Cinsellik ‘görev,’ kadına şiddet ‘hak’ admin
loading...

‘Evlilik ve Aile Hayatı’ adlı kitapta “Çalışma hayatında kadın iş yerinde kocasından daha yakışıklı erkeği görürse gönlü ona kayabilir, kırsın dizini otursun”, “Çalışma hayatı kadının kocasına karşı olan cinsel görevini olumsuz etkiler”, “Kocası için süslenmeyen, erkeğin reisliğine itaat etmeyen kadın dövülebilir, kadına evin hakimini hatırlatır, ilaç gibidir”, “Çok eşlilik yararlıdır, hatta huysuz karısı olan erkek kadını boşayıp başka bir erkeğe bela etmek yerine, ikinci eşi alıp ilk eşin rekabet duygularını harekete geçirip onu dize getirse daha iyi olmaz mı”, “Evin erkeği öfkelendiğinde evin hanımı hemen susmalı, özür ve af dilemeli, kocasını kızdırmamalı” gibi kadını aşağılayan ve erkeğe itaat etmesini ‘öğütleyen’ ifadeler yer alıyor.

Yeni evli çiftlere veriliyor

Kitap Kütahya’da yeni evlenen çiftlere ücretsiz olarak veriliyor. Kitabın girişinde Kütahya Belediye Başkanı AKP’li Kamil Saraçoğlu’nun “Ebedi sevgi yolunda atılan bu ilk adımda evlatlarımıza iki cihan saadeti dilerim” ifadesi de yer alıyor.

Bir dönem Diyanet’te din görevlisi olarak çalışan Hasan Çalışkan tarafından yazılan kitabın arka kapağında ise şöyle deniyor: “Bu eserde, Kur’an ve Sünnet’ten yola çıkarak iyi bir ailenin tesisi ve sağlam temellere oturması için evlilik öncesi ve sonrası nelerin yapılması gerektiğine genişçe yer verilmiştir. Mesela eğitim, terbiye, evlilik, cinsel mutluluk, aile için hak ve sorumluluklar ele alınırken, aile içindeki geçimsizliğe sebebiyet verecek hususlara ve çözüm yollarına da değinilmiştir.”

Cinsellik, kadınlar için ‘görev’miş

Kitapçıkta cinselliğin kadınlar için ‘görev’ olduğu vurgusu sık sık yapılırken, erkeğe itaat etmeyen kadınlara şiddet de meşru gösteriliyor: “Kocası için süslenmeyen, erkeğin reisliğine itaat etmeyen kadın dövülebilir, bazen 1-2 dayak işe yarar, kadına evin hakimini hatırlatır, ilaç gibidir.”

‘Kadın ölü gibi soğuk ve katı olmamalı’

Akraba evliliğinden doğan çocukların engelli olmasının sebebini ‘cinsel isteksizlik’ gibi bilimsel olmayan dayanaklarla açıklayan kitapta, kadınları aşağılayan ifadeler sık sık kullanılıyor: “Kadın ölü gibi soğuk ve katı olmamalı, sıcak ve hareketli olmalı, çekici davranışlarıyla erkeğine güç ve kıvanç vermelidir. Cinsel ilişkide kadın da arzulu olmalıdır. Çünkü kadınlar arzulanmadan cinsi ilişki kurulursa çocuk ahmak olur… Cinsel ilişki esnasında çok konuşmak da iyi bir şey değildir. Peygamberimiz şöyle buyururlar: ‘Kadınlarınızda cinsi münasebette bulunduğunuzda çok konuşmayın. Zira çok konuşmadan ötürü (sizlerde veya doğacak çocuklarınızda) dilsizlik-kekemelik oluşabilir.”

Aile ve sosyal politikalar bakanlığının bütçe görüşmelerinde gündeme getiren CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Kütahya belediyesi hakkında soruşturma açılmasını talep etti.

İlk değil

Kütahya Merkez Vaizi Mustafa Gazal’ın hazırladığı ve 2002 yılında Saadet Partili Kütahya Belediye Başkanı Süleyman Canan döneminde yeni evli çiftlere verilen kitapta  “Kadın, kocasının evinde oturup, yemek ve temizlik gibi ev işlerinde kocasına ve çocuklarına hizmet etmekle mükelleftir. Kadının anne ve babasından başka hısımlarını senede bir defa ziyaret etme hakkı vardır. Koca yabancıları ziyaretten ve düğünlere gitmekten hanımını men edebilir” ifadeleri yer almıştı.

 

diken.com.tr

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var