Kanser fotoğrafta ortaya çıktı

İngiltere'de bir anne, aile fotoğraflarına bakarken 8 aylık kızı Tyraah Bell-Lama'nın göz bebeğinin arkasında beyaz bir parıltı fark edince kızını hastaneye götürdü. Nadir görülen hastalık yapılan testler sonucunda ortaya çıktı. Kanser teşhisi konan küçük kız hemen kemoterapi tedavisi görmeye başladı. Kanseri yenen Tyraah için artık 8 haftada bir test yapılıyor.

Kanser fotoğrafta ortaya çıktı
Kanser fotoğrafta ortaya çıktı admin
loading...

İngiltere'de Tyraah Bell-Lama isimli bebeğin kanseri, gözündeki beyaz parıltıdan anlaşıldı. Aile fotoğraflarına bakarken 8 aylık Tyraah'ın göz bebeğinin arkasında bir parıltı fark eden anne Jade, kızını doktora götürdü. Doktorlar ilk başta basit bir görme bozukluğu olduğunu düşündü ancak kan testleri ve film sonuçlarına bakıldıktan sonra nadir görülen bir kanser türü olan retinoblastom teşhisi konuldu.


Daily Mail' in haberine göre; birkaç hafta sonra kemoterapi almaya başlayan Tyraah'ın kanserle savaşı başarıyla sonuçlandı. Şimdi 2 yaşında olan küçük kız, kanserin nüksetme ihtimaline karşı 8 haftada bir test yaptırıyor. Anne Jade, kızının hastalığını Facebook'ta paylaşarak farkındalık uyandırmak istiyor.

Basit belirtilerin sebebi şoke etti
Midesinde mikrop olduğu zannedilen 2 yaşındaki Lottie Woods-John, karnındaki şişlik sebebiyle hastaneye kaldırıldıktan sonra nadir görülen bir çocukluk çağı kanseri olan nöroblastom teşhisi konuldu. Basit bir virüs olduğunu düşünen anne Charlotte, Lottie'nin karnındaki şişlik 3 gün boyunca geçmeyince hastanenin yolunu tuttu. Doktorlar, küçük kızın karnında karpuz büyüklüğünde tümör olduğunu tespit etti. Charlotte, evdeki herkesin midesinde virüs olduğu için Lottie'ye de bulaştığını düşündü. Ancak gerçek çok daha korkunçtu. 35 yaşındaki anne, semptomları göz ardı ettiği için kendini hiç bir zaman affetmeyeceğini söyledi.Sürekli gözetim altında tutuluyor Daily Mail'in haberine göre; kanser teşhisi konulan küçük Lottie, hastaneye yatırılarak gerçekleştirilen 13 operasyonla karnındaki tümörün çoğu alındı. Tümör, karaciğerine çok yakın olduğu için tamamının alınması risk taşıyor. Doktorlar kanseri yenmesi için %40 ihtimal veriyor ancak %85 ihtimalle nüksedecek. Hala kemoterapi gören 2 yaşındaki küçük kız, 24 saat gözetim altında tutuluyor. Yakalandığı hastalık sonrası hayatı kabusa döndüÜstüne düşen örümcek elini deldiBaş ağrısının nedeni aileyi yıktı

Diş ağrısı kanser çıktı 

Tayland'da diş ağrısı şikayetiyle dişçiye giden Jennie Yoo isimli kadın, ağız kanseri olduğunu öğrendi. 27 yaşındaki Jennie, geçtiğimiz yıl 2 dişinde ağrı hissetmeye başladı ancak dolgu gerektiğini düşündü. Dişinde herhangi bir problem tespit edemeyen doktor, Güney Kore'de bir uzmana gönderdi. Çekilen röntgenler sonucunda Jennie'nin çenesinin sol tarafında bir tümör olduğu anlaşıldı. 6 tur kemoterapi almasına rağmen tümör büyümeye devam edince genç kadının yüzü, tanınmaz hale geldi. Daily Mail'in haberine göre; internette Jennie'nin fotoğraflarını görenler fotoşopla yaptığını zannetti.Doktorlar, genç kadını ameliyat edemiyor ancak 5 tur daha kemoterapi gördükten sonra kanserden kurtulabileceğini söylüyorlar. Jennie, şimdilerde yüzündeki greyfurt büyüklüğündeki şişliği saklamak için şapka ve maskeyle sokağa çıkıyor. En sık karşılaşılan 5. tür kanserDil yarasında kanser belirtisiDayanılmaz baş ağrılarından böyle kurtuldu

Retinoblastoma nedir?
Nadir görülen bir göz kanseri olan retinoblastoma genellikle 5 yaşın altındaki çocukları etkiliyor. Genellikle erken teşhis konulduğu için hastalığa yakalanan çocukların çoğu hastalığı yenebiliyor.
Retina da meydana gelen retinoblastoma, gözlerin birinde ya da ikisinde görülebilir. Vakaların %40'ı kusurlu bir genden kaynaklanıyor. Küçük tümörlere lazer veya dondurma tedavisi ile müdahale edilebiliyor. Büyük tümörlerde ise kemoterapi veya ameliyat gerekiyor.

 

Kaynak: Yeni Şafak

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...