Her iki dakikada bir kadın bu hastalıktan ölüyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Nazmiye Şentürk, dünyada her iki dakika da bir kadının rahim ağzı kanserinden hayatını kaybettiğini söyledi.

Her iki dakikada bir kadın bu hastalıktan ölüyor
Her iki dakikada bir kadın bu hastalıktan ölüyor admin
loading...

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Nazmiye Şentürk, kanser tarama yöntemleri ile ilgili bilgiler verdi. Rahim ağzı kanserinin diğer kanser türlerine göre teşhis edilmesinin daha kolay olduğunu ifade eden Şentürk, rahim ağzı kanserinin çok uzun yıllar geliştiği için tehlikeli boyuta gelmeden yakalama şansının olduğunu söyledi. Rahim ağzı kanserinin en sık karşılaşılan jinekolojik kanserler arasında olduğunu da ifade eden Şentürk, “Her yıl 493 bin rahim ağzı kanseri vakası yaşanmaktadır. Dünyada 274 bin kadın bu hastalık sebebiyle hayatını kaybediyor. Buda her iki dakika da bir kadının rahim ağzı kanserinden hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor” dedi.

Düzenli olarak yapılan tarama testleri sayesinde kanser öncüsü durumlar erkenden yakalanabileceğini ifade eden Şentürk, “Etkin yapılan tarama programlarıyla erken evrede yakalanan rahim ağzı kanserlerinin tedavisi mümkünken, geç evrede fark edilenlerinin ise tedavi edilme oranı çok düşüktür. Bu sebeple 18 yaş üzerindeki bütün evli bayanların her yıl tarama yaptırması gerekmektedir. 21-29 yaşları arasında üç yılda bir test uygulanmalıdır. 30 yaşından sonra ise her beş yılda bir kontrol sağlanmalıdır. Tarama testi sonuçlarına göre eğer kanser öncüsü bir durumdan şüphe edilirse gerekli işlemi uygulanır” diye konuştu.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...