Mutluluk Veren Yiyecekler, Mutlu Olmak İçin Hangi Besinleri Yemeliyiz?

İngiliz bilim adamları, bazı besinlerin kişiyi mutlu ettiğini açıkladı.

Mutluluk Veren Yiyecekler, Mutlu Olmak İçin Hangi Besinleri Yemeliyiz?
Mutluluk Veren Yiyecekler, Mutlu Olmak İçin Hangi Besinleri Yemeliyiz? admin
loading...

 


 
Reading Üniversitesi’nde görevli Jeremy Spencer, böğürtlenlerin yüksek oranda flavonoid barındırdığını ve bu maddenin beyne giden kan akışını hızlandırdığını belirtti. Protein ve omega 3 yağlarının olduğu balıkların da beyin sağlığına faydalı olduğu bildirilirken çayda da bol miktarda flavonoid bulunduğu açıklandı.

Yeşillik ve ıspanağın depresyonu engellediğini açıklayan bilim adamları üzüm ve kırmızı şarabın da mutluluk hormonu salgıladığını açıkladı. Hızlanan kan dolaşımının beyne daha fazla oksijen salgıladığı belirtilirken B vitaminin hafızayı kuvvetlendirdiğinin altı çizildi. Karbohidratın mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin salgıladığı belirtildi.

Mutlu Eden Yiyecekler


Kendinizi bitkin ya da hüzünlü mü hissediyorsunuz? Aslında böyle hissetmenize tükettiğiniz besinlerin sebep olduğunu söylesek acaba tepkiniz ne olurdu? Şimdi hangi besinin nasıl hissetmenize sebep olduğuna bir gözatalım.Ceviz: Eğer daha neşeli olmak ve açlık hissinizi bastırmak istiyorsanız ceviz tüketmelisiniz. Beslenme uzmanlarıda en yararlu kuruyemiş olarak cevizi gösteriyorlar, ve cevizde bulunan yağın yüzde 5 i son derece faydalı olan omega -3 yağ asidinden oluşuyor.

Muz: Stersli bir günde kendinizi daha iyi hissetmek için muz tüketmelisiniz. Muz B6 vitaminini içerir ve stresli zamanlarımızda vücudumuz en çok B6 vitaminini tüketir ve bu eksiklik depresyona sebep olur.

 
Bira: Bira içerisinde krom barındırır ve araştırmalar krom eksikliğinin depresyona sebep olduğunu gösteriyor.

Kerevitli Salata: Kerevit de bol miktarda selenyum içerir ve selenyum eksikliği de depresyona sebep olur.

Patlamış Mısır: Karbonhidrat içeren besinler tükettiğimizde seratonin hormonu salgılarız. Uzmanlar az yağlı ama arbonhidrat oranı yüksek olan besinleri tüketmenizi öneriyor. Bu besinlerden verilebilecek en iyi örneklerden biri ise patlamış mısır.

Peynir ve Kraker: Meyveli tart yemek yerine kraker ve peynir yemenizde sizi depresyondan uzak tutabilir, zira çedar peynirin 62 gramu günlük B12 vitamini ihtiyacınızı karşılamanıza sebep olur. Uzmanlar B12 vitamini sayesinde depresyondaki hastalarda iyileşme gözlendiğini ifade ediyor.

Yulaflı Kek: Yulafıkek vb gıdalar enerjiniz yavaş yavaş arttırır ve bu esnada tansiyonunuzda ani iniş çıkışlarda yaşamazsınız.

Ispanak ve Roka: Yeşil yapraklı sebzelerden hazırlayacağınız salata, stresle savaşmanız için gerekli bütün besinleri içerir. (bol miktarda magnezyum içerirler ve bu da stresle savaşmanızda size yardımcı olur)

Kuru Hurma: Canınız tatlı istediğinde hurma yemenizi tavsiye ediyoruz zira hurma kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak içeriğe sahip ve özellikle gece geç saatlerde yemeniz daha rahat bir şekilde uyumanızı sağlar.

 

bilgilersitesi.com

Mutlu Eden Yiyecekler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...