2016 yılında Türkiye'de hangi kadın olayları yaşandı?

Dünya üzerinde kadın olarak hayata devam edebilmek yeterince zor. Türkiye'de ise 2016 yılı kadın olayları şöyleydi.

2016 yılında Türkiye'de hangi kadın olayları yaşandı?
2016 yılında Türkiye'de hangi kadın olayları yaşandı? admin
loading...

1-  17 Şubat'ta lise öğrencisi Cansel, öğretmeninin tecavüz etmesi sonucu intihar etti... Polis babasının beylik tabancası ile kendisini vuran 17 yaşındaki genç kız hayatını kaybetti. Arkadaşları da bu intiharın sebebinin Cansel'e tecavüz eden matematik öğretmeni Bayram Özcan olduğunu açıkladılar. 

Sonrasında öğrenilen detaylar ise daha dehşet verici oldu. Cansel, ailesinin tepkisinden ve polis olan babasının öfkeyle hareket edeceğinden korkarak polise gitmemişti. Fakat durumu okul idaresine duyurmuştu. Okul idaresi, 17 yaşındaki öğrenciyi değil; tecavüzcü, sapık sübyancı Bayram Özcan'ı korudu. Cansel ile "gönül ilişkisi" olduğunu söyledi. 17 yaşındaki bir öğrenciyle bir öğretmenin "gönül ilişkisi" yaşayamacağını, bunun kanunen suç olduğunu bilmiyormuş gibi... Cinsel ilişkinin Cansel'in rızasıyla gerçekleştiğini iddia etti ve "kendisinin istemediğini, kötü hissettiğini fakat Cansel'in çok mutlu olduğunu" söyledi. 

2-  19 Nisan tarihinde 14 yaşındaki Olcay kendisini okuduğu okulun penceresinden attı. Sebebi ise kendisine taciz eden erkek öğrenciye tepki gösterdiği için disipline verilmesiydi... Olcay, okulda aynı erkek öğrencinin defalarca tacizine uğramış, şikayetçi olmasına rağmen bir geri dönüş alamamıştı. En sonunda, ayakkabılarını bağlarken kendisini taciz eden öğrenciye karşı kendisini koruduğunda olay disipline taşındı.

Fakat cezalandırılan, tacizci öğrenci değil, Olcay'dı! Tacizci pisliğin kollarını tırnaklarıyla çizdiği iddiasıyla disiplin cezası almak üzere müdürün odasına çağırıldığında aşağılandı, azarlandı. Bu sırada Olcay'ın sınıf arkadaşları şahitlik etmek üzere müdürün odasına girmek istediler fakat içeri alınmadılar.

3- 25 Mayıs tarihinde Metro Turizm'de seyahat etmekte olan kadın yolcu, uyurken muavinin iğrenç cinsel tacizine maruz kaldı...

4- Çilem, kocasının zulmünden dolayı onu öldürünce bir sür yargılandı, daha sonra serbest bırakıldı. Şiddet uygulayan, tehdit eden, fuhuşa zorlayan kocasını daha önce defalarca polise şikayet etmesine rağmen bir sonuç alamamıştı. Hatta polisler dayakçı kocayı korumuştu. Çaresiz kalan Çilem Doğan, kendisini öldürmeye çalışan kocasını vurdu. Sonuç olarak da hapse girdi daha sonra serbest bırakıldı.

5- 1 Ağustos tarihinde 11 yaşında bir ilkokul öğrencisi olan Gülnur, görüntüsü sebebiyle edilen hakaretlere dayanamayarak Youtube kanalını kapattı. 11 yaşındaki bir çocuğu bile kilosu üzerinden aşağılayan bir toplum haline gelmişsek, gerçekten bazı şeyleri oturup düşünmemiz lazım.

6- 14 Ağustos tarihinde Hande Kader yakılarak öldürüldü... 

7- 16 Eylül tarihinde Ayşegül Terzi, şort giydiği gerekçesiyle bir otobüste tekmelendi. Aklımızda saldırgan sapığın pişkin cümleleri ve mide bulandırıcı gülüşü; Ayşegül hemşirenin ise gözyaşları kaldı. Kadınlara görüntüleri üzerinden cinsiyetçi tepkiler -sadece sözle bile olsa- verdikçe, bu tip saldırganlara cesaret vermiş oluyoruz.

8- 21 Ekim tarihinde ülkece dehşete düştük... Kaybolan küçük Irmak'ın tecavüze uğrayıp öldürüldüğünü Müge Anlı ortaya çıkardı. Küçük kızın ailesiyle aynı mahallede yaşayan Himmet Aktürk'ün küçük kıza tecavüz etmesini 'kadınlar parayla benimle birlikte olmuyor' diyerek anlatması dehşet vericiydi. 

9- 25 Ekim tarihinde Fulya Özdemir'in cansız bedeni ise defalarca bıçaklanmış halde, bir erkek arkadaşının evinin yakınlarında bulundu. Kalbinin sesini dinleyip İsviçre'den Türkiye'ye taşınma kararı veren Fulya, çok sevdiği ülkesinde düzgünce bir yaşam süremedi ve bir kadın cinayetine kurban gitti.

10- 25 Kasım'da, cinsel istismara uğrayan 9 yaşındaki bir çocuk tacizci ile yüzleştirileceği duruşmadan iki gün önce kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Acılı baba, "Tacizden sonra kızım çok korktu. Biz olaydan kısa süre önce bu sokağa taşınmıştık. Meğer bütün komşularımız biliyormuş adamın öyle olduğunu. Kızım tacize uğradığını söylediğinde bize saldırdılar. Şimdi kızım hayatını kaybetti. Şimdi taşınıp gittiler ama ben ceza alması için elimden geleni yapacağım" dedi.

11- 3 Aralık'ta, güzel bir şeymiş gibi romantikleştirip durulan "ya benimsin, ya kara toprağın" kültürü, 25 yaşındaki Tuğçe'nin hayatına mal oldu. Bursa’da yaşayan Aykut Ertunç, evlenme teklifini reddettiği bahanesiyle 25 yaşındaki Tuğçe Uludağ’ı av tüfeğiyle vurdu.

12- 8 Aralık'ta 4 aylık hamile olan Ebru Tireli, parkta spor yaptığı sırada "Bir daha burada yürümeyeceksin" diyen kimliği belirsiz bir kişi tarafından darp edildi. 

13- 6 Aralık'ta 21 yaşındaki Şehriban Elmas kocası ve ailesi tarafından dövülerek öldürüldü. Şiddet sebebiyle karakola giden her kadın, "aile içinde olur öyle, öpüşün barışın bakalım" diye dayakçı kocasıyla eve gönderildi. 

14- 9 Aralık'ta Nisa Özlem İnçke, sürekli şiddet gördüğü kocasına boşanma davası açtığı için kocası tarafından öldürüldü. Komşuları "Recep, sürekli eşini darp ederdi. Kadın, defalarca annesinin evine gitti. Cinayet günü Recep, eşini 'Barışalım' diyerek çağırdı fakat tekrar darp edip öldürdü" dedi. Kadın darp nedeniyle boşanmak için mahkemeye başvurmuştu ve haftaya ilk duruşma vardı.

15- 10 Aralık'ta Bolu'da 18 yaşında Berfin Yıldız, eski sevgilisi tarafından öldürüldü. 18 yaşındaki genç kız, eski sevgilisinden ayrılmıştı. Sapık katil genç kadını sürekli taciz ediyordu. Yeni bir sevgilisi olduğunu duyduğunda da "kıskançlık" ile gitti ve genç kızı kurşunlayarak öldürdü.

16- 15 Aralık: 26 yaşındaki Gizem Günay'ı kocası öldürdü. Pişkin koca "kıskançlık indirimi" istedi. 

(Onedio)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...