Çalışan anneler mutlaka okuyun:

Çalışan anneler mutlaka okuyun:
Çalışan anneler mutlaka okuyun: Handan
loading...

En başta kendinizi yetersiz bir anne olarak görmeyin. Kötü olduğunuzu düşünmeyin. Eğer işe gitmek sizin için bir mecburiyet ya da yaşam biçimiyse bu durumu dramatize edip iş hayatınızı kendinize zehir etmeyin. Üstelik siz ne kadar mutlu olursanız çocuğunuza o kadar güzel enerji verirsiniz. Böylece tüm gün sizden uzak kalan çocuğunuz akşam yaydığınız enerji ile size duyduğu ihtiyacı dolu dolu karşılayacaktır. Her istediğini sırf ona yeteri kadar vakit ayıramıyorsunuz diye yapmayın. Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için kurallar koymalısınız eğer bu kuralları yanında olamıyorum bari sınır çizmeyeyim düşüncesiyle yaparsanız çocuğunuzu mutsuz edebilirsiniz. Sizin zaafınızdan faydalanmayı öğrenen çocuk, her istediği yapıldığı zaman ileride mutsuz bir birey olacak ve davranış bozuklukları sergileyecektir.
Öz bakım becerilerini zaten emanet ettiğiniz kişi ile karşılıyor. Bu konuda endişe duymayı bırakırsanız daha huzurlu, daha stresiz ve daha mutlu olursunuz. Böylece çocuğunuza yansıttığınız ruh hali onun da kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Çünkü çocuklar annelerinin mutluluklarını, üzüntülerini çok kolay hissedebilen varlıklardır. Birlikte geçirdiğiniz zamanı saat ile ölçmeyin. Bu şekilde ölçerseniz zaten haftanın kaç saati kaç günü yanında olabiliyorum düşüncesine kapılırsınız.
Bu kendinizi yetersiz hissetmenize sebep olur. Önemli olan birlikte geçirdiğiniz süre içerisinde çocuğunuzla birebir iletişim kurabilmeniz. Örneğin mutlaka gün içinde neler yaptığınızı paylaştığınız bir zaman diliminiz olsun. Her akşam mutlaka birlikte çocuğunuzun istediği bir oyun oynayın, iki gecede bir patates baskısı, pastel boya çalışması gibi birlikte etkinlikler yapın.
Uyumadan önce çocuğunuza hikaye okuyun. Her şeyin mükemmel olması gerektiği fikrine sahipseniz bir an önce bu fikrinizden vazgeçin. Çünkü ne yaparsanız yapın her zaman bir şeyler eksik kalacaktır. Siz zaten elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz. Yine de yetemediğinizi düşündüğünüz anlarda eşinizden destek almak sizi rahatlatacaktır.

Çocuk Psikolojisi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var