Karlı Yolda Araba Nasıl Kullanılır?

Ülkenin büyük bir kısmı karla kaplı ve her gün onlarca kaza yaşanıyor. Eğer sürüşünüze ya da arabanıza güvenmiyorsanız en iyisi bu havalarda trafiğe çıkmayın. Yine de çıkmak zorunda olanlar için bir rehber hazırladık. Karla kaplı yollarda araba nasıl kullanılır?

Karlı Yolda Araba Nasıl Kullanılır?
Karlı Yolda Araba Nasıl Kullanılır? admin
loading...
Haberin videosu için tıklayın!

Karda araç kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur sürüş stilinizi değiştirmek olmalı. Aracınızı asfaltta kullandığınız şekilde kullanmanız kontrolü kaybetmenizi kolaylaştıracaktır. 

Fren ve gaz pedalının sert kullanımından ve ani direksiyon hareketlerinden kaçınmalısınız. ABS sistemine sahip bir aracınız varsa frene sonuna kadar basmaktan çekinmeyin. Sistem tekerleklerinizin kilitlenmesini önleyecektir ve yönlendirme imkanı bulabileceksiniz. 

Eğer aracınız eski tip fren sistemine sahipse, fren pedalına hafif hafif dokunarak lastiklerin kilitlenmesini engellemeye çalışın. Manuel vitesli bir araç kullanıyorsanız debriyajın sert kullanımı aracın dengesini bozabilir. Bu sebeple fren ve gaz pedalında olduğu gibi debriyaj pedalını da olabildiğince yumuşak kullanın. 

Vites geçişlerini devir yükseltmeden yapmanız patinaja düşmenizi engelleyecektir. Patinaja düştüğünüz durumlarda ise ayağınızı gaz pedalından çekin ve aracın tekrar yere tutunmasını bekleyin.

Karlı yollarda nasıl araç kullanılması gerektiğini İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Mehmet Özcan’a sorduk:

KAR LASTİĞİ YOKTUR, KIŞ LASTİĞİ VARDIR

İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Mehmet Özcan, kış lastiği kullanmanın birinci öncelik olduğunu söyledi. Kış lastiği ile kar lastiği arasındaki kavram kargaşasının giderilmesinin önemli olduğunu belirten Özcan, “Kar lastiği yoktur, kış lastiği vardır.  İnsanların ilk önce bunu anlaması gerekiyor. Kar lastiği deyince sadece karda takılacağını sanıyor insanlar bu mantıktan dolayı. Dolayısıyla kış lastiği takmaları gerekiyor, kış koşullarına uygun olduğu için. Yani soğuğa dayanıklı olduğu için sadece karda değil, soğuk asfalt üzerinde de işe yarıyor.” dedi.

İleri sürüş teknikleri Özcan, kış lastiklerinin nasıl kullanılması gerektiğini şöyle açıkladı:

“Kış lastiklerinin sadece çeker tekerleklere değil, kaç tane tekerlek varsa onlara da takılı olması gerektiğini; çünkü frenleme esnasında bizim her tekerleğimizin yere eşit basabiliyor olması lazım, bir kısmı farklı bir kısmı faklı basıldığı an frenleme esnasında sıkıntılar çıkıyor. İnsanlar sadece çekip çıkmak mantığıyla düşünüyorlar ama olay sadece çıkmak değil, aynı zamanda inmek ve inişte fren lazım olacağı için ve lastiklerin bu konuda yere tutunması gerektiği için her lastiğimizin aynı şekilde eşit tutunması gerekiyor. O yüzden her aksa kış lastiği takılı olmasının”

LASTİK HAVALARI OLDUĞUNDAN FAZLA OLMA

Sürücülerin bir diğer önemli yanlışının ise, karlı havalarda lastiklerin havalarının indirilmesi olduğunu söyleyen Özcan, “Eskiden gelen bir sürü yanlış bilgiler var. Bunlardan bir tanesi lastiğin içerisindeki havanın karlı zeminlerde indirilir diye bilinmesi bu yanlış bir uygulama. Aksine lastik dişlerinin açılması için lastik havalarının olduğundan birkaç hava fazla olması gerekir. İndirince dişleri kapatıyoruz.  Kar da batmak gerekir tutunabilmek için, batmak içinde bilimsel bir şey vardır santim kareye düşen basıncı arttırmanız gerekir diye. Dolayısıyla taban alanını daraltmak gerekiyor. Daralttığınız zaman ancak batabiliyorsunuz ki, batıp karın altındaki asfalta tutunabilesiniz. O yüzden gerekli olan şey lastik havalarının hiçbir şekilde düşürülmemesi” diye konuştu.

“KAR LASTİĞİ VARSA ZİNCİR TAKMAYA İHTİYAÇ YOK”

Kanunen zincir bulundurmak zorunda olduğumuzu söyleyen Özcan, kış lastiği takılıyken zincire ihtiyacımızın olmadığını, ama lastiklerimizin ebadına uygun zincir bulundurmamızın iyi olacağını söyledi. Karda olabildiğince yavaş araç kullanılması gerektiğini vurgulayan Özcan, “yerler kaygan olduğu için motorun torkunu yani çekiş gücünü tekerleklere çok güçlü aktarmamak lazım. Bu da devirle oluyor. Çok fazla devirli kullanırsanız, tekerleklerin yerle tutunması azalacaktır. Çünkü patinaj yaptığınız sürece tutuanamıyorsunuz” dedi. Gazı çok sert kullanmamamız gerektiğini uyarısında bulunan Özcan,  vites devirlerinin hep düşük olması gerektiğinin altını çizdi.

KARLI HAVALARDA TAKİP MESAFESİ

Karlı havalarda takip mesafesinin korunmasının gerektiğini söyleyen Özcan,  şu uyarıda bulundu: “İnsanların birbirine çok yakın takip ettiklerini görüyoruz. Karlı hava da öndeki araç fren yaptığında arkadaki aracın sürücüsü en az bir saniye sonra fren yapabiliyor. Bir saniye sonra fren yaptıınzda iş işten geçmiş oluyor. Dolayısıyla takip mesafelerinin açmılması gerekiyor. Kazaları önleyebilmek adına takip mesafesine dikkat etmeliyiz.”

UZUN FREN MESAFESİNE DİKKAT

Karlı havalarda gerekmedikçe trafiğe çıkılmaması söyleyen ileri sürüş teknikleri uzmanı Özcan, “En önemlisi hızların azaltılması çünkü fren mesafemiz uzun, fren mesafelerimiz uzun olduğu için araçları durdurmakta zorlanıyoruz” Dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...