Beklenen kar İstanbul'u vurdu! Trafik felç

Meteoroloji'nin günlerdir uyarısını yaptığı kar yağışı İstanbul'da da başladı. Valilik ve AKOM ekipleri alarm seviyesine geçti. Trafik felç oldu.

Beklenen kar İstanbul'u vurdu! Trafik felç
Beklenen kar İstanbul'u vurdu! Trafik felç admin
loading...

 

 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul için peş peşe uyarılarda bulunuyor.  Balkanlar üzerinden gelen aşırı soğuk havayla birlikte bugün kuzeybatı kesimlerde, Cumartesi gününden itibaren Marmara, Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu ve Batı Akdeniz'de mevsim normallerinin 10-15 derece altında hava sıcaklığı bekleniyor. 

İSTANBUL'DA KAR TRAFİĞİ KİŞİTLEDİ

Kar yağışının etkisini artırdığı İstanbul'da trafik yoğunluğu saat 19.20 itibariyle yüzde 90'a ulaştı.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde her iki yönde de trafik kilitlendi. Öte yandan D100 Kamiloba- Kumburgaz yönüsağ şerit araç arızası bölgedeki trafiği yoğunlaştırmakta.

TEM'de Ahmediye-Büyükçekmece yönü zincirleme trafik kazası nedeniyle 1 şerit trafiğe kapatılırken D100 Uzunçayır-Çamlıca çift yönlü bakım ve onarım çalışması nedeniyle bölgede trafik yoğunluğu yaşanıyor.

 

İSTANBUL'DA BEKLENEN KAR YAĞIŞI BAŞLADI! ALARM VERİLDİ

İstanbul'da dünden beri beklenen kar yağışı başladı. Özellikle Arnavutköy ve civarında etkili olan yağış nedeniyle sürücüler zor anlar yaşıyor.

İstanbul'da akşam saatlerinde etkili olması beklenen kar yağışı 15.00 sıralarında başladı. Özellikle Arnavutköy ve civarında kar yağışı etkili olmaya devam ediyor. Sürücüler yolda güçlükle ilerlerken, beyaz örtü kısa sürede her yeri kapladı. Belediye ekipleri de tuzlama çalışmalarına devam ediyor.

 

Meteoroloji hafta ortasına kadar etkili olması beklenen aşırı soğuk hava ve kar yağışı ile ilgili meydana gelebilecek buzlanma, don ve sağlık sorunlarına yönelik vatandaşa da uyarıda bulundu.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü’nden alınan hava tahmin raporunda; İstanbul’da 06.01.2017 Cuma günü beklenen kar yağışının akşam saatlerinden itibaren kuvvetlenerek 07.01.2017 Cumartesi günü öğle saatlerine kadar aralıklarla yoğun kar yağışı şeklinde devam edeceği belirtilmektedir. Cumartesi günü öğleden sonra azalması beklenen kar yağışının sonraki günlerde yerini soğuk hava nedeniyle don ve buzlanmaya bırakacağı öngörülmektedir.

Kar yağışı, don, buzlanma ve ani sıcaklık düşüşünün günlük yaşamı olumsuz yönde etkilememesi için vatandaşlarımızın;

*Zorunlu olmadıkça özel araçları ile trafiğe çıkmamaları, araçları ile yola çıkan vatandaşlarımızın mutlaka kar lastiği, zincir, takoz ve çekme halatı vb. kullanmaları/bulundurmaları, araçların teknik yönden gerekli kontrollerini yaptırmaları; 

*Trafik kuralları, işaret ve işaretçilerine uymaları;

*Acil yardım, kurtarma, yol bakım ve müdahale araçlarının, görev mahalline en seri şekilde ulaşmaları için, sürücülerimizin emniyet şeritlerini kullanmamaları ve bu hususta hassasiyet göstermeleri ayrıca trafiğin yoğun olduğu zamanlarda alternatif güzergâhları kullanmaları; arıza hallerinde sürücülerin araçlarını terk etmemeleri ve acil çağrı için 155 Polis İmdat, 156 Alo Jandarma, 159 Karayolları telefon numaralarını aramaları;

*Görevli ekiplerin çalışmalarını kolaylaştırıcı ve destekleyici anlayışla davranılması;

*Ani sıcaklık düşüşlerinin yaşandığı ve olumsuz hava şartlarının hüküm sürdüğü bu günlerde;

*Yaşlı, çocuk, hamile kadınlar ile kalp ve akciğer hastalığı olanların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları,

*Hava şartlarına uygun giysilerin giyilmesi,

*Kapalı alanlarda mangal gibi zehirlenmeye yol açabilecek malzemelerin kullanılmaması, baca temizliğinin yapılması ve sobaların dikkatli yakılması, can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca vatandaşlarımızın ihtiyaç halinde; İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün (İstanbul AFAD) 0212 455 70 00 ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı Afet Koordinasyon Merkezi’nin (AKOM) 0212 444 25 66 numaralı telefonlarını aramaları;

Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunulur.

KAR YURDA GİRİŞ YAPTI

Beklen kar yağışı Edirne'den yurda giriş yaptı. Edirne'de sabah saatlerinde başlayan kar yağışı etkisini arttırdı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 2 dereceye düştüğü kent beyaza bürünürken, günlük yaşamı da olumsuz etkiledi.

 

Trafikte araçlar ilerlemekte güçlük çekerken, Edirne Belediyesi ekipleri kaldırımlarda temizlik, yollarda ise tuzlama ve kar küreme çalışmalarına başladı. Edirne Valiliği gün boyu etkili olacak kar yağışı nedeniyle okulları tatil ederken, kar yağışının keyfini kar topu oynayan çocuklar çıkardı.

 

sadecehaber.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...