HAMİLELİKTE OLUŞAN ÇATLAKLAR NASIL GİDERİLİR?

Hamilelik çatlakları nasıl azaltılır?

HAMİLELİKTE OLUŞAN ÇATLAKLAR NASIL GİDERİLİR?
HAMİLELİKTE OLUŞAN ÇATLAKLAR NASIL GİDERİLİR? admin
loading...

 

Hamilelikte çatlakları engellemek mümkün değil. Ama kozmetik ürünler veya evde hazırlayacağınız karışımlarla çatlakları azaltmak elimizde!

Hamilelikte çatlaklar neden ve nasıl oluşuyor?


Hamilelikte oluşan çatlakların nedenleri; hormonal değişim, derinin gerilmesi ve kilo artışına bağlı. Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Tuğba Türe, ani ya da olması gerekenden daha fazla kilo alanlarda çatlakların daha yoğun olarak görüldüğünü belirtiyor ve bu faktörlerin etkisi ile ciltte elastikiyet sağlayan liflerde incelme gözlendiğini söylüyor. Çatlaklar erken dönemde pembe-mor renkliyken, zamanla beyaz renge dönüyor. Karın, göğüs, uyluk, bel ve kalça bölgelerinde daha yoğun olmak üzere tüm vücutta çatlaklar oluşabiliyor.

Hamilelik çatlakları kalıcı mıdır, engellenebilir mi?


Genellikle kalıcıdır ancak erken dönemde uygulanacak bazı tedavi uygulamaları ile hafifletilebilmektedir. Bu çatlakları tamamen engellemek mümkün değil. Ancak derinin nemini, yağını artıran, elastikiyetini koruyan genellikle lokal kullanılan birtakım ürünlerle olabildiğince az oluşması sağlanabilir. Bunun dışında gebelik esnasında bol su içmek, sebze ve meyve tüketimine dikkat etmek faydalı olabilir. Gebelik öncesinde spor yapanlarda ve sigara içmeyenlerde çatlakların daha az görüldüğünü de hatırlatalım!

Cilt tipine göre çatlak oluşumu değişir mi?


Genetik yapı çatlak oluşumunu belirleyen çok önemli bir faktördür. Gebelikte hiçbir ürün kullanmamasına rağmen çatlak oluşmayan kişiler olabildiği gibi. Çok özen gösterdiği halde yoğun çatlakları oluşan kişileri de görebiliriz. Ama yine de pek çok faktörün var olan durumu artırıp azaltabileceğini unutmamalıdır. Sadece gebelik esnasında değil öncesinde de yaşam tarzımız, beslenme alışkanlıklarımız önem arz eder. Bununla birlikte özellikle gebeliğin başından itibaren cilt nemini sağlayacak ürünler, 20. haftadan itibaren de hekiminizin önereceği çatlak oluşumunu engelleyen özel ürünler kullanmak çatlak oluşumunu olabildiğince engelleyebilir.

 

Evinizde kendinizin hazırlayabileceği çatlak oluşumunu azaltan bazı karışımlar da mevcut…

Suna Dumankaya’nın özel karışımı: Gece 1 ayva alın ve çekirdeklerini çıkartın. Çekirdekleri bir kap içerisine koyun ve üzerine bir ölçüden fazla kaynar su ekleyerek sabaha kadar bekletin. Sabah da suyu süzün ve içine Hindistan cevizi suyu ekleyerek iyice karıştırın. Bu karışımı cam kavanozda muhafaza etmeyi unutmayın. Bunu cildinize her gün 1 kez masaj yaparak yedirerek uygulayın. Ayrıca doğumdan sonra cildi toparlamak için banyoda kese yaparak işe başlamanız gerekiyor.

Muzice İksirler web sitesinde rastladığımız bir diğer tarif de şöyle: Yine önce yapmamız gereken şey kese… Ardından 20 gr kakao yağı, 20 gr badem yağı, 20 gr kayısı yağı, 20 gr gliserin, 10 gr keten yağı, 10 gr saf zeytinyağı, 10 gr çörek otu yağı, 10 gr. kantaron yağını karıştırın. Kese yaptıktan sonra hazırladığınız bu karışımı sorunlu bölgelerinize sürün. Bu uygulamayı her gün tekrarlayın. 

Herbalist Pervin Bulgak’ın tarifine bakarsak… 1 çay bardağı Portakal yağı, 1 çay bardağı Kekik yağı, yarım çay bardağı badem yağı, 1 tatlı kaşığı yasemin yağı ve çeyrek Limon suyunu karıştırın. Bu karışımı her gün birz kez uygulayın. Yıkanmasına gerek yok…

Gördüğünüz gibi engellemek mümkün değil; ama yaşam tarzınız kadar dikkat ettiğiniz cilt bakımlarıyla hamilelikte oluşan çatlakları azaltmak mümkün. İster dilediğiniz kremi satın alın, ister karışımınızı evde uygulayın; hamilelik ve sonrasında çatlaklarla savaşmayı ihmal etmeyin!

Hamilelik çatlakları nasıl azaltılır? HAMİLELİKTE OLUŞAN ÇATLAKLAR NASIL GİDERİLİR? Hamilelikte çatlaklar neden ve nasıl oluşuyor?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...