Üç Yaşlı Adam ve Bir Kadın

Alışverişe gitmek üzere evinden çıkan kadın karşı kaldırımda üç beyaz sakallı adamın oturduğunu görünce duraksadı.. Sonra onları tüm içtenliğiyle eve çağırdı.

Üç Yaşlı Adam ve Bir Kadın
Üç Yaşlı Adam ve Bir Kadın admin
loading...

“Burada oturduğunuza göre üçünüzde acıkmış  olmalısınız. Lütfen eve gelinde sizlere yiyecek bir şeyler vereyim.”
Üç yaşlı adamdan birisi, eşinin evde olup olmadığını sordu. Kadın eşinin az önce çıktığını söyleyince.
Yaşlı adam, başını iki yana salladı: "Eşiniz evde değilse, biz de davetinizi kabul edemeyiz" dedi.
Akşam eşi geldiğinde kadın, karşı kaldırımdaki yaşlı adamlarla arasında geçen konuşmayı anlattı. "Senin evde olmadığını öğrenince, içeri girmek istemediler" dedi. Yaşlı adamların bu davranışlarını öğrenince, kadının eşi üzüldü. "Bir bakıversene dışarı" dedi. "Hâlâ oradalarsa, şimdi çağırabilirsin eve." Kadın kapıyı açar açmaz, karşı kaldırımdaki ak sakallı üç yaşlıyla yeniden karşılaştı. “Eşim geldi, şimdi evde" dedi ve onlara çağrısını yineledi: "Yemeğimizi birlikte yemek için sizi şimdi çağırabilir miyim evimize?" Kadının çağrısına, yaşlılardan biri yanıt verdi: "Biz üçümüz birlikte gelemeyiz" dedi. Ve kısa bir duraksamadan sonra, bir açıklama yaptı: "Sağ yanımdaki bu arkadaşımın adı, Zenginliktir" dedi. "Bu yanımda oturan arkadaşımın Başarı, benim adım ise Sevgidir." Kendini ve arkadaşlarını tanıttıktan sonra Sevgi, kadına ilginç bir öneride bulundu: "Şimdi evinize gidin ve eşinizle baş başa verip, bir karara varın dedi. "İçimizden yalnızca birimizi davet edebilirsiniz evinize. Hangimizi davet etmek istediğinize karar verin, sonra gelin, kararınızı bize bildirin."


Kadın, Sevgi’nin önerisini eşine anlattığında adam, sevinçten göklere fırladı. "Aman ne güzel, ne güzel" dedi. "Hangisini çağıracağımızı bize bıraktıklarına göre, biz de içlerinden zenginliği çağırırız ve evimiz de bir anda zenginliğe kavuşmuş olur. Eşinin kararı, kadının hiç de hoşuna gitmedi. "Başarıyı çağırsak, daha mantıklı bir karar vermiş olmaz mıyız, kocacığım?" dedi.
Kayınvalidesiyle, kayınpederinin bu konuşmasına, içerideki odada bulunan gelinleri de kulak misafiri olmuştu. Koşarak içeri girdi ve o da kendi önerisini söyledi: "En doğru karar, Sevgi'yi çağırmak  değil midir?" dedi. "Düşünsenize, evimiz bir anda Sevgi'ye kavuşacak.' Gelinin bu önerisi, kayınpederinin de, kayınvalidesinin de çok hoşlarına gitti.


"Tamam, en doğru karar bu olacak dediler. "Sevgi'yi çağıralım…"
Kadın kapıyı açtı ve üç yaşlıya birden sordu: "İçinizde hanginiz Sevgi'ydi?" dedi. "Onu çağırmaya  karar verdik. Lütfen buyursun..." Sevgi ayağa kalktı, eve doğru yürümeye başladı. Arkadaşları da ayağa kalktılar ve Sevgi’nin arkasından, onlar da eve doğru yürümeye başladılar. Kadın, büyük bir şaşkınlık ve heyecan içinde, Zenginlik'le Başarı'ya sordu: "İnanamıyorum siz de geliyorsunuz?" dedi. Kadının bu sorusuna, üç yaşlı birlikte yanıt verdiler: "Eğer içimizden yalnızca Zenginlik'i ya da Başarı'yı çağırmış  olsaydınız, çağrılmayan  ikimiz dışarıda bekleyecektik" dediler. "Fakat siz Sevgi'yi  çağırdınız. Bu durumda üçümüz birden gelmek zorundayız evinize."


Ve kadının "Niçin?" diye sormasını beklemeden, Zenginlik ve Başarı sözlerini şöyle sürdürdüler:
"Çünkü Sevgi'nin olduğu her yerde, biz Zenginlik ve Başarı da her zaman, onun yanında oluruz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...