Bekarlar Daha Erken Ölüyor

Yapılan son araştırmalara göre yalnız ve bekar insanlar, %70 oranında felç geçirmekten ölüm riskine sahip...

Bekarlar Daha Erken Ölüyor
Bekarlar Daha Erken Ölüyor Handan
loading...

Uzmanlar, yalnız ve bekar insanların psikolojik olarak felç gibi ciddi hastalıklara meyilli olduklarını belirtti.

Durağan veya mutlu bir evliliğe sahip olanların ise daha sağlıklı yaşadığını ekledi.

Duke Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, evli birinin felç hastalığına yakalanması durumunda iyileşme sürecinin daha iyi ve hızlı olabileceğini söylüyor. Bunun sebebi ise bu süreçte onlarla ilgilenecek mutlaka birilerinin olacağı ve yalnız kalmamalarıdır.

Araştırmacılar evlenip boşandıktan sonra tekrar evlenmeyenlerin, hiç evlenmemişlere oranla daha sağlıklı olduklarını iddia ediyor.

Ayrıca, hastanın sorunlu bir evliliğe veya travmatik tecrübelere sahip olması hastalığı olumsuz etkiliyor.

Yapılan araştırmalara göre, boşanmış hastalar %23, dul kalmış hastalar ise %25 oranında bu hastalığın savaşını kaybediyor.

Birden fazla boşanma geçiren hastalarda bu oran %39'a artarken aynı şekilde birden fazla dul kalma durumunda %40'lık bir risk oluşuyor.

Dr. Matthew Dupre, evliliğe ait güncel ve geçmiş tecrübelerin hastalık sonrası önemli sonuçlara sebep olabileceğini söyledi. 
Richard Francis: "Uzun zamandır bilim insanları, ilişkilerin ve medeni durumun sağlık için önemli bir role sahip olup olmadığını öğrenmeye çalıştı."

"Son araştırmaya göre ise felç veya inme gibi hastalıkların tedavisi evlilik durumuyla doğru orantılı olduğu ortaya çıktı. Hastalık sürecinde psikolojik ve manevi destek, eski gücünü kazanmak ve hayatını yeniden inşa etmek için çok önemli."

Herkesin başına gelebileceğini belirten Robert Francis, dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve tansiyon kontrolleriyle felç riskini düşürebileceğini söyledi.

Kaynak: Daily Mail

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var