Gelmiş Geçmiş En İyi Türk Filmleri

Türk sinemasının yüz yıllık tarihinde birçok film çekilmiştir. Sinemalarda vizyona giren bu filmlerin kimisi gişe ve hasılat rekoru kırmış, kimisi de gişelerden beklediği ilgiyi görememiştir. Dünyanın güvenilir film sitelerinden birisi olan IMDB’de (Internet Movie Database) puanlama durumuna göre ilk 40’a giren filmlerin arasından seçim yaparak sizler için En İyi Türk Filmleri listesini yaptık.

Gelmiş Geçmiş En İyi Türk Filmleri
Gelmiş Geçmiş En İyi Türk Filmleri admin
loading...

 Listenin içinde Yeşilçam sinemasından tutun da günümüze kadar birçok filmi bulabilirsiniz. Bu filmler arasında Hababam Sınıfı, Tosun Paşa, Selvi Boylum Al Yazmalım, Eşkıya, Kış Uykusu, Yol, Nefes: Vatan Sağolsun, Kelebeğin Rüyası, Kabadayı  ve Bir Zamanlar Anadolu’da gibi filmler yer alıyor. İşte o liste…

Hababam Sınıfı (1975)

Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı adlı eserinden Ertem Eğilmez tarafından beyaz perdeye aktarılan film 1975 yılında vizyona girdi. Öğrencilik hayatını haylazlıkla geçiren öğrencilerin hikayesinin anlatıldığı Hababam Sınıfı filminin IMBD puanı 9.5’tir. Serinin ilk filmi olan Hababam Sınıfı’nın ardından birçok film çıkmıştır. İlk filmleri gişe rekorları kıran Hababam Sınıfı’nın günümüze yakın zamanda çekilen filmleri beklenen ilgiyi görmemiştir. Bu efsane yapıtın başrollerinde Münir Özkul, Adile Naşit ve Kemal Sunal gibi Türk tiyatrosunun usta isimleri yer almıştır.

Tosun Paşa (1976)

Yönetmenliğini ve yapımcılığını Kartal Tibet’in yaptığı Tosun Paşa, 1976 yılında vizyona girmiştir. Kısa sürede büyük bir ilgi gören film Tellioğulları ve Seferoğulları ailesinin arasındaki mücadeleyi anlatır. Olay 19. yüzyılda Mısır’da geçmektedir. Tosun Paşa karakteri ise Ahmet Tosun Paşa adı verilen tarihi karakterden esinlenilerek yazılmıştır. Filmin sonunda Lütfü tarafından Sahte Tosun Paşa karakterine bürünen Şaban iki ailenin gözünde de suçlu görülmüştür. Bu efsane film IMDB’de 9.1 puan almıştır. Tosun Paşa’nın başrollerinde ise Kemal Sunal, Şener Şen ve Adile Naşit gibi ünlü isimler rol almıştır.

Selvi Boylum Al Yazmalım (1978)

Ünlü Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov’un Selvi Boylu Al Yazmalım eserinden beyaz perdeye uyarlanan film 1978 yılında vizyona girmiştir. Kamyon şoförü İlyas ve köyde yaşayan Asya’nın aşk hikayesini anlatan filmin başrollerinde Kadir İnanır ve Türkan Şoray gibi usta isimler rol almıştır. Filmde kendisini aldatan İlyas’ın ihanetine dayanamayan Asya, Cemşit isimli bir adamla karşılaşır. Cemşit, Asya’ya yardım eder. Asya’nın karşısına bir gün İlyas çıkınca Asya zor bir karar vermek zorunda kalır. Filmin yönetmenliğini ise ünlü yönetmen Atıf Yılmaz üstlenmiştir. Imdb Puanı: 8.7

Eşkıya (1996)

Yönetmeliğini Yavuz Tuğrul’un üstlendiği film 1996 yılında vizyona girdi. Kısa sürede büyük bir ilgi gören filmin başrollerinde ise Şener Şen ve Uğur Yücel gibi usta isimler rol aldı. Eşkıya, 1996’dan 2001 yılına kadar Türk sinemasının en yüksek gişe ve hasılatını elde eden film oldu. Eşkıya filmi Türk sinemasının kötü gidişatında bir dönüm noktası sayılmaktadır. IMDB’de 8.5 puan almıştır.

Kış Uykusu (2014)

Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın üstlendiği Kış Uykusu 2014 yılında vizyona girdi. Senaryosunu Nuri Bilge Ceylan ve Ebru Ceylan’ın yazdığı film 2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne layık görüldü. Ayrıca film yine aynı festivalde FIPRESCI ödülüne layık görüldü. Kış Uykusu, Yılmaz Güney’in Yol filminin ardından ikinci kez Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne layık görülen film olma ünvanını kazandı. Filmin başrollerinde Haluk Bilginer ve Demet Akbağ gibi usta isimler rol aldı. Kış Uykusu IMDB’de 8.2 puan aldı.

Yol (1982) 

Dünyada en çok bilinen Türk filmi ünvanını taşıyan Yılma Güney’in Yol filmi 1982 yılında çekildi ve Türkiye’de 17 yıl sonra gösterime girdi. Film Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alırken Altın Küre ödüllerinde en iyi yabancı film kategorisine aday oldu. IMDB 8.2 puan alan filmin senaryosunu Yılmaz Güney kaleme alırken yönetmenliğini ise Şerif Gören üstlendi. Yol’un başrollerinde Tarık Akan, Şerif Sezer ve Halil Ergün gibi oyuncular yer aldı.

Nefes: Vatan Sağolsun (2009)

Nefes: Vatan Sağolsun filmi 2009 yılında vizyona girdi. Vizyona girer girmez büyük ilgi toplayan film 2365 Karabal Jandarma Karakolu’nda görevli yüzbaşının ve komutasındaki kırk askerin hikayesini anlatıyor. Yönetmenliğini Levent Semerci’nin yaptığı filmin başrollerinde Mete Horozoğlu ve İlker Kızmaz gibi ünlü isimler yer aldı. Nefes: Vatan Sağolsun IMDB’de 8.1 puan aldı.

Kelebeğin Rüyası (2013)  

Zonguldak’ta yaşamış Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu adlı iki şairin hikayesini anlatan Kelebeğin Rüyası filmi 2013 yılında vizyona girdi. Yönetmenliği Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı filmin başrollerinde Yılmaz Erdoğan, Mert Fırat ve Kıvanç Tatlıtuğ gibi isimler yer aldı. Kelebeğin Rüyası IMDB’de 8.0 puan aldı.

Kabadayı (2007)

2007 yılında vizyona giren Kabadayı kısa sürede büyük ilgi toplamayı başardı. Şener Şen’in Ali Osman adında bir kabadayıyı canlandırdığı filmin senaryosunu Yavuz Turgul yazdı. Ömer Vargı’nın yönettiği Eşkıya’nın oyuncu kadrosunda Kenan İmirzalıoğlu ve İsmail Hacıoğlu gibi isimler yer aldı. Film IMDB’de 7.9 puan aldı.

Bir Zamanlar Anadolu’da (2011)

Nuri Bilge Ceylan’in yönetmenliğini üstlendiği Bir Zamanlar Anadolu 2011 yılında vizyona girdi. Ceylan bu filmiyle kentsel kaygıları bir köşeye bırakıp taşranın sıkıntılarını anlatmaya başladı. Bir savcı ve bir doktorun 12 saatlik gerilimini anlatan filmin oyuncu kadrosunda Yılmaz Erdoğan, Muhammet Uzuner ve Taner Birsel gibi isimler yer aldı. Nuri Bilge Ceylan bu yapıtıyla Cannes Film Festivali’nde Büyük Juri Ödülü’ne layık görüldü. Imdb’de 7.8 puan almıştır.

 

topukluhaber.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var