Kendilerini Olası Tecavüzcülere Karşı Korumak İçin Eğitim Alan Kung Fu Uzmanı Kenyalı Teyzelerle Tanışın

Kendilerini Olası Tecavüzcülere Karşı Korumak İçin Eğitim Alan Kung Fu Uzmanı Kenyalı Teyzelerle Tanışın
Kendilerini Olası Tecavüzcülere Karşı Korumak İçin Eğitim Alan Kung Fu Uzmanı Kenyalı Teyzelerle Tanışın Handan
loading...

Kenya’nın başkenti Nairobi’de yaşayan kadınlar, kadına şiddetin yüksek olduğu bu ülkede tedbiri erkenden almışlar. Kenyalı kadınlar, dövüş sanatı eğitimi alarak kendilerini tecavüzcülerden ve darp edilmekten koruyorlar.

Kadınlardan biri Telegraph’a “Genç erkekler, genç kızların AIDS’li olduğunu düşünüyor. Bu nedenle de yalnız yaşayan yaşlı kadınlara yöneliyorlar” dedi.

Yaşlı kadınların, tecavüz oranı yüksek olan bu ülkede korkuyla yaşaması çok acı bir durum. Ancak kendilerini savunacak kadar dövüş sanatı öğrenmeleri dünyadaki diğer kadınlara da ilham oluyor.
Kadınlar her hafta Nairobi’nin Korogocho isimli gecekonduların yer aldığı bölgede bir araya gelerek karate, kung-fu ve tekvando eğitimi alıyorlar. Sheila Kariuki isimli eğitmenleri, kadınları tecavüze uğramamaları ve darp edilmemeleri için gönüllü olarak eğitiyor.

Öte yandan savunma teknikleri yeterli olmadığında, kadınlara erkeklerin burnuna, çenesine, köprücük kemiklerine ve genital bölgelerine vurmaları söyleniyor.

Kadınlardan bir diğeri, “Karşınızdakini etkisiz hale getirmek için çok sert vurmanız gerekmiyor. Önemli olan nereye vuracağınız” diyor.

Kenya’daki bu gelenek giderek yayılıyor ve kadınlar kendilerini korumakta daha fazla bilinçli hale geliyorlar.

İşte kimsenin yanına bile yaklaşamadığı o kadınlar:

 

 

Sheila Kariuki, “Yaptığımız bir farkındalık yaratıyor. Eğitim verdiğim bazı kişiler uğradıkları fiziksel veya sözlü taciz sonrası karşı tarafı nasıl etkisiz hale getirdiklerini bana anlatıyorlar” dedi.

Kaynak: http://tr.newsner.com/kendilerini-olasi-tecavuzculere-karsi-korumak-icin-egitim-alan-kung-fu-uzmani-kenyali-teyzelerle-tanisin

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var