Başarısız Çocukların Ebeveynlerinin 9 Ortak Özelliği

Başarısız Çocukların Ebeveynlerinin 9 Ortak Özelliği
Başarısız Çocukların Ebeveynlerinin 9 Ortak Özelliği admin
loading...

1. Çocukları bağımsız olmaya teşvik etmemek

1997 yılında Vanderbilt Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre çocukları psikolojik olarak sürekli kontrol altında tutmak ve onları bağımsız olmaya teşvik etmemek, çocukların özgüven ve yeterlilik duygusunun düşük olmasına sebep oluyor. Çocuklarınızın insanlarla ilişki kurma ve sorun çözme becerilerini geliştirmek istiyorsanız, onları bağımsız davranmaları için yüreklendirmeniz gerekiyor.  Özellikle de ergenlik dönemindeki çocuklar için bu konu oldukça önemli. Aileleri tarafından çok fazla kontrol altında tutulan, bağımsız hareket edemeyen çocuklar, aynı zamanda okulda veya dışarıda akranları tarafından da baskıya maruz kalabiliyor ve buna karşı koyamadıkları için yaşamları boyunca bunun etkisinde kalıyorlar.

2. Çocuklara bağırmak

 

2013 yılında Pittsburgh Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre bağırma, hakaret etme ve küfür gibi disiplin yöntemleri uzun vadede çocukların psikolojilerini olumsuz yönde etkiliyor. Bu sert sözel disiplin yöntemleri davranış problemlerine ve depresif belirtilere sebep olmakla birlikte davranış problemlerine sahip çocukların ebeveynleri bu problemler karşısında sert sözel disiplin yöntemlerine başvuruyor fakat bu yöntemler yine bu davranışlara sebep olduğu için gerçekten çok zor bir durumun içinde kalıyorlar. Psikolojisi düzgün, kendine güvenen, davranış problemleri yaşamayan, başarılı çocuklar yetiştirmek için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri olduğunu düşündüğüm sert sözel disiplin yöntemlerinden kaçınmak ve çocukları eğitmenin bağırmaktan geçmediğini anlamak çocukların ruhsal sağlıkları için gerçekten çok önemli.

3. Helikopter ebeveyn olmak

 

ebeveyn

 

İlgili bir ebeveyn olmakla helikopter ebeveyn olmak arasında ciddi bir fark vardır. Çok fazla kontrol altında tutulan çocuklar; kendilerine olan güvenlerini kaybederek içe kapanırlar, yeni şeyler denemekten korkarlar ve yaşamlarından memnun olmamaya başlarlar. Araştırmalara göre aşırı kontrolcü ebeveynlerin çocuklarının büyüdüklerinde depresyona girme oranları oldukça yüksek. Ayrıca 2011 yılında Tennessee Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma helikopter ebeveynlere sahip çocukların daha fazla ağrı kesici ilaç kullandığını saptadı.

4. Çocukların uyku saatlerine karışmamak

İngiltere’deki bir araştırmaya göre düzensiz uyku saatleri ile davranış problemleri, hiperaktivite, duygusal zorluklar ve akranlarla problemler gibi olumsuz durumlar arasında ciddi bir bağ olduğu ortaya çıktı. Düzensiz uyku saatleri aynı zamanda sağlık üzerinde uzun vadeli problemlere ve beyin gelişiminde olumsuz etkilere neden oluyor. Çocukların istedikleri saatte yatmalarına izin vererek, düzensiz bir uyku çekmelerine sebep olan ebeveynler çocukların yaşam boyu sürecek fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlık problemlerini göze almış olurlar. O nedenle özellikle küçük yaşta çocuklarınızın uykularını düzene sokarak düzenli uykuyu bir alışkanlık haline getirmelerine yardımcı olabilirsiniz.

5. Çocukların küçük yaşta televizyon izlemelerine izin vermek

Çocuklar durmadan kayıt yapan bir kamera gibidirler ve etraflarında gördükleri her şeyden etkilenirler. Davranışların şekillendiği bu küçük yaşlarda televizyon izlemeye başlayan çocuklar olumlu olumsuz gördükleri her şeyi kaydederler ve kısa zamanda televizyon izlemeyi alışkanlık haline getirirler. 2007 yılında yapılan bir araştırmayla, küçük yaşta televizyon izlemenin çocukların kelime dağarcığını ve çevreyle olan etkileşimini etkilediği ayrıca bu çocukların akranlarına kıyasla şiddete daha meyilli oldukları saptandı. Aynı zamanda dikkat dağınıklığına ve matematik, Türkçe gibi derslerde başarısız olmalarına sebep olduğu da araştırmalar tarafından ispatlanmış. Çocuklar için özel olarak yapılmış bazı programların yararlı olduğu bilinse dahi, erken yaşta ve gereğinden fazla izlenmesi bu programları da zararlı kılıyor.

6. Otoriter olmak

Otoriter ebeveynliğin çocukları çekingenliğe ittiği, özgüveni azalttığı ve başarısız olmalarına sebep olduğu araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Müsamahakar, yetki sahibi ve otoriter olmak üzere 3 tür ebeveynlik tarzı olduğunu söyleyen gelişim psikologu Diana Baumride, en kötüsünün otoriter ebeveynlik olduğunu söylüyor. Çocuğunuza “bunu böyle yapman gerekiyor çünkü ben öyle istiyorum” demek yerine ona anlayabileceği mantıklı bir açıklama ile o işi nasıl yapması gerektiğini söylerseniz, çocuğunuz mantık çerçevesinde kendine neyin yararlı olduğunu kavrayarak o işi kendi isteğiyle yapacaktır.

7. Çocukların yanında sürekli telefonla ilgilenmek

 

cocuklara-cep-telefonu-etkileri

 

Ebeveynlerin dikkatinin başka yerde olması, çocuklarına yeterli zaman ve ilgiyi ayırmamaları çocukların gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Yapılan araştırmalara göre teknoloji yüzünden çocuklara yeterli ilginin gösterilmemesi onları yalnızlığa ittiği için depresyona meyilli, hırçın ve içine kapanık bir nesil yetişmesine sebep oluyor.

8. Çocuklara karşı soğuk ve mesafeli davranmak

Sağlıklı ve olumlu bir iletişim her yaştan insanı ruhsal yönden olumlu şekilde etkileyen bir durumdur. Özellikle ailelerin çocuklarıyla sağlıklı bir bağ kurmasının ne kadar önemli ve ciddi olduğunun hepimiz farkındayızdır. Ebeveynleri tarafından yeteri kadar sevgi ve şefkat görmeyen çocuklar ruhsal zorluklar, güvensizlik, çekingenlik gibi problemlerle karşılaşıyorlar. Ayrıca aileleri tarafından takdir edilmeyen çocuklar kaygı ve içe kapanıklık gibi problemlerin yanı sıra toplum içinde kendilerini ifade edememeye başlıyorlar. Çocuklarımıza ne kadar sevgi dolu yaklaşırsak, karşımızda psikolojik yönden o kadar sağlıklı çocuklar görürüz.

9. “Şaplak” atarak cezalandırmak

80’lerden bu yana şaplak atmanın çocuklar üzerindeki etkisi araştırılıyor ve araştırmalar gösteriyor ki; şaplak atarak cezalandırmak çocukları hiperaktiviteye ve agresifliğe itiyor. 2000 yılında davranış problemleri olan 1. Sınıf öğrencileri arasında yapılan bir araştırma sayesinde aileleri tarafından bu şekilde disiplin edilmeye çalışılan çocukların çevrelerine daha fazla zarar verdiği ve daha fazla ters davranış sergilediği ispatlanıyor. Şaplak atmanın bir çözüm olmadığını, çocukların bu şekilde disiplin edilemeyeceğini anlamak psikolojik yönden sağlıklı çocuklar yetiştirebilmeniz için gerçekten çok önemli bir nokta.

Son olarak, bütün bu söylediklerime ek olarak şunu da belirtmeliyim ki; siz çocuğunuzu nasıl yetiştirirseniz çocuğunuz da kendi çocuğunu o şekilde yetiştirecektir. Önce sağlıklı bireyler sonra da sağlıklı bir toplum için çocuklarımızın eğitimine çok özen göstermemiz gerekiyor. Kontrolcü davranmak ve sert yöntemlerle disiplin etmeye çalışmak çocuklarınıza kesinlikle yarar sağlamayacaktır. Önemli olan onlara doğruyu ve yanlışı onların anlayabileceği bir dille anlatmak ve onlara sevgi göstermek.

Kevser Ayvaz

Proje Yönetimi Okulu Blog Yazarı

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var