Öğrenelim: Evcil Hayvanı Olan Kiracıların Hakları Nelerdir?

Evcil hayvanı olan kiracıların hakları nelerdir? Ne yazık ki ülkemizde evcil hayvan besleyeni her yerden kovmaya çalışmak gibi bir refleks var. Bu reflekse sahip olan genellikle yöneticiler ve esnaf. Tabii ki her yöneticiyi, her esnafı yargılamıyoruz. Ama genel olarak onların şikayetlerinden durum bu kadar vahim oluyor.

Öğrenelim: Evcil Hayvanı Olan Kiracıların Hakları Nelerdir?
Öğrenelim: Evcil Hayvanı Olan Kiracıların Hakları Nelerdir? admin
loading...

 

Eğer evde evcil hayvan besliyorsanız olası bir tahliye ihbarı ya da şikayet durumunda haklarınızı bilmeniz gerekir.

Bakalım taş kalpli yöneticilere ve apartman sakinlerine karşı sizi bir zırh gibi saracak o haklar hangileri.

Kedimizi kucağımıza alalım, okuyalım.

1. Apartmana evcil hayvanınızla kiracı olarak taşınacağınız veya evde evcil hayvanınızla yaşıyorken “engellenme” ya da “tahliye davası” durumunda


Tahliye davası açıldıysa ilk önce bakmak gereken şey “apartman yönetim planı”dır. Apartman yönetim planını belediyeler veya tapu sicil dairelerinde bulunan gayrimenkul işlem dosyalarında bulabilirsiniz. Eğer yönetim planında ‘evde hayvan beslemek yasaktır’ gibi bir ibare bulunmuyorsa size açılan tahliye davasında karşı tarafın yapabileceği bir şey yoktur. Çünkü hayvan beslediğiniz için herhangi bir apartman kuralını ihlal etmemişsinizdir.

2. Apartman yönetim planında “hayvan beslemek yasaktır” ibaresi yoksa kimse hiçbir şey yapamaz


Apartman genel kurul kararıyla hayvanınızın evden gönderilmesine karar verildiyse bile yönetim kurulunun sizin evcil hayvanınıza dokunmaya hakkı yoktur. Eğer konuyla ilgili apartmana zabıta çağrılırsa, zabıtanın yapabileceği en fazla şey hijyen problemi varsa, çevreye verilen rahatsızlıktan ötürü size ceza kesilir. Evcil hayvanınızın büyüklüğü ya da küçüklüğü apartman yönetim planında “hayvan beslemek yasaktır” ibaresi yer almadığı sürece önemsizdir. Fakat hayvan sahibi tarafından bilinçli bir şekilde etrafa saldırgan olarak yetiştirildiyse apartman yönetim planında evcil hayvan beslemeye dair bir yasak olmasa bile evcil hayvan sahibinin elinden alınır ve evcil hayvan sahibine karşı açılan dava kiracının aleyhine sonuçlanır.

3. “Evcil hayvanınız çok ses çıkarıyor” uyarılarıyla karşılaşıldığında ise


Eğer evcil hayvanınız çok ses çıkardığı için apartman tarafından şikâyet aldıysanız ve apartman yönetmeliğinde “hayvan beslemek yasaktır” diye bir ibare yoksa eve “keşif ve bilirkişi incelemesi” için bir ekip gönderilir. Ve daha sonra evcil hayvanınızın gerçekten de çok ses çıkartıp çıkartmadığı bu ekipçe tespit edilir. (Onu da nasıl tespit edeceklerse artık.)

4. Ve apartman yönetimi evcil hayvanınız yüzünden tahliyeniz için imza toplarsa…


Size dava açılmadan, sadece imza toplayarak evcil hayvanınızı evden göndermeleri mümkün değildir. İmza toplayarak size hiçbir yasal yaptırım uygulayamazlar. Yani kağıdın altına bir imza da siz atıp, şikayetçilere geri verebilirsiniz. Bir de gülen surat çizersiniz.

Evcil Hayvanı Olan Kiracıların Hakları Nelerdir?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var