SAĞLIKLI ÇOCUKLAR HAYVANLARLA BÜYÜYORLAR

İsveç'teki bir çalışmada, bebekken alerjiyle karşılaşanların yetişkinlikte hastalığa yakalanmayacakları ortaya çıktı

SAĞLIKLI ÇOCUKLAR HAYVANLARLA BÜYÜYORLAR
SAĞLIKLI ÇOCUKLAR HAYVANLARLA BÜYÜYORLAR admin
loading...

 

Araştırmanın sonuçlarına göre, yaşamlarının ilk yılında evde kedi ve köpeklerle büyüyen çocuklarda alerjik rinit ve astım oranı, 7-9 ve 12-13 yaşlarına geldiklerinde hayvansız evlerde büyüyen çocuklara göre yarıya yakın daha düşüktü. Clinical and Experimental Allergy dergisinde de yayınlanan makaleye göre bebekken evde kedi, köpek besleniyor olması, en azından 18 yaşına kadar çocuğun hayvan alerjisi geliştirmesi olasılığını azaltıyor. 
Burada önemli olan husus, kedi veya köpeğin bebeğin birinci yaşını doldurmadan eve girmiş olması. Duygusal gelişime de katkısı var. Öte yandan, Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk, kedi, köpek ya da kuş farketmez, çocukların sosyal, zihinsel ve duygusal gelişimlerinde evcil hayvanların katkısı sanıldığından daha çok olduğunu söyledi. "Nasıl ki oyuncak bir bebek ya da bir ayı, çocuğun annesinden sonra en yakın arkadaşı oluyorsa; bu oyuncak ayı veya bebek çocuğun sırlarını paylaşıyor, kızgınlığına katlanıyor, huzursuzluğunu gideriyorsa; evcil hayvanlar da, tıpkı bu oyuncaklar gibi çocuğun yaşamında çok etkililer" diyen Öztürk, çocukların bir evcil hayvan sayesinde, insanlarla nasıl sosyalleşileceğinin provalarını yapabileceğini, mutluluğunu veya mutsuzluğunu paylaşabileceğini vurguladı. 
"Evcil bir hayvanla birlikte yaşayan ve bu konuda sorumluluk alma şansına sahip olan çocuk; birine bir şeyler vermenin, yardım etmenin zevkini tadabilir, onu sahiplenerek bağlılık duygusunun farkına varabilir" diyen Öztürk, insan ilişkisinin temelini oluşturan sevmeyi, vermeyi, korumayı öğrenmede evde beslenen hayvanların çok yararlı etkileri olduğunun klinik olarak tespit edildiğini de sözlerine ekledi. 
Psk. Dan. Sevil Yavuz ise, çocuklar ve hayvanların arasındaki ilişkinin önemini şöyle dile getirdi: "Bir eğitim materyali yoktur ki çocuğun her gelişim alanına aynı anda hitap edip geliştirsin. Bu bir mucizeye benziyor. Çocuklara her şeyi öğreten tek şey: “Hayvanlar”. Tabi hayvanların da bir kalbi olduğunu unutmadan onları sevgi dolu ve güvenli bir ortamda besleyerek çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz."

Derlemedir
#haysev

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var