'KHK ile ihraçların delilleri kamuoyu ile paylaşılmalıdır'

CHP Genel Sekreteri Sındır, KHK ile görevden çıkarmalara ilişkin "Bu kişilerin ihraç edilmelerine neden olan somut deliller varsa kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Bu durum Ergenekon ve Balyoz davalarındaki kumpas uygulamalarını hatırlatmaktadır" dedi.

'KHK ile ihraçların delilleri kamuoyu ile paylaşılmalıdır'
'KHK ile ihraçların delilleri kamuoyu ile paylaşılmalıdır' Handan
loading...

CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, yaptığı yazılı açıklamada, son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile akademisyenlerin kamudan ihraç edilmesinin, akademi tarihine kara bir leke olarak geçeceğini belirtti.

"Devlete, millete kurşun sıkan, meclisi vatandaşı bombalayanlar ile iktidara muhalif düşünceleri ifade edenler aynı değerlendirilebilir mi?" diye soran Sındır, düşünce ve ifade özgürlüğü bağlamında olan bir bildiriye imza atan akademisyenlere "Terörist muamelesi" yapılmasını "despotluk" olarak nitelendirdi.

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'nun ve çok sayıda öğretmenin ihraç edilmesinin, kamu vicdanını incittiğini savunan Sındır, şu görüşlerini paylaştı:

"Yıllarını bilime ve eğitime adayan, bu alanlarda referans isim olmuş akademisyenlerin KHK ile ihraç edilmeleri kamu vicdanını derinden yaralamıştır. Bu kişilerin ihraç edilmelerine neden olan somut deliller varsa derhal kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Bu durum bize daha mürekkebi bile kurumayan Ergenekon ve Balyoz davalarındaki kumpas uygulamalarını hatırlatmaktadır."

Sındır, bu tür uygulamalara sessiz ve tepkisiz kalmayacaklarını bildirdi.

Mehmet Tosun

Anadolu Ajansı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...