İNSAN BEYNİNİ GELİŞTİREN 10 ROMAN

Edebiyatın tedavi edici – sağaltıcı – bir işlevi olduğu varsayımına dayanan bir grup bilim insanı, roman okumanın insan beynini geliştiren bir etmen olduğunu kanıtladı.

İNSAN BEYNİNİ GELİŞTİREN 10 ROMAN
İNSAN BEYNİNİ GELİŞTİREN 10 ROMAN admin
loading...

 

Yapılan araştırmada, nitelikli romanların insan beynini geliştirip, sosyal bağları kuvvetlendirdiği ve duygusal zekayı geliştirerek kişiliği değiştirdiği saptandı. Toronto Üniversitesi Öğretim Üyesi Psikiyatrist Keith Oatley ve Ingrid Wickelgren tarafından yapılan araştırma, Scientific American dergisinde makale olarak yayınlandı. Makaleye göre, roman kahramanlarıyla özdeşleşme, hem hayal dünyasını zenginleştiriyor, hem de sosyal iletişimi güçlendirerek ilişki kurmayı kolaylaştırıyor. İyi bir roman, böylelikle insan beynini etkileyerek zekayı keskinleştiriyor ve insan davranışlarına ilişkin bilgiler de veriyor. Araştırmaya göre, insan beynini geliştiren on roman ve yazarları ise şöyle ;

1- Genç Werther’in Acıları / Johann Wolfgang von Goethe

2- Aşk ve Gurur / Jane Austen

3- Kırmızı Leke (Kızıl Damga) / Nathaniel Hawthorne

4- Madam Bovary / Gustave Flaubert

5- Middlemarch / George Eliot

6- Anna Karenina / Leo Tolstoy

7- Bayan Dalloway / Virginia Woolf

8- Sevgili (Sevgili) / Toni Morrison

9- Utanç / John Maxwell Coetzee

10- Gönülsüz Köktendinci / Mohsin Hamid

 

Hepsi bir döneme damgasını vuran klasik ve aynı zamanda özgün bu eserlerin günümüze en yakın tarihte yazılanı 2007’ de yayımlanan Mohsin Hamid’in ‘ Gönülsüz Köktendinci ’ romanı. Elif Şafak’ın “ Bu kitabı okumak lazım, tartışmak lazım ” dediği roman , “köktendinci” olmak zorundan kalan bir adamın yaşam hikayesini konu alıyor. Köktendinciliğin ne demek olduğunu da vurgulayan roman; Amerikan rüyasını gerçekleştirerek Amerika’da başarılı bir hayat kuran Pakistanlı bir gencin, 11 Eylül sonrası yaşadığı derin kimlik bunalımını sert bir uslupla anlatıyor. Hayykitap etiketiyle yayınlanan romanı okuduktan sonra sizde bıraktığı izlenimden bilim insanlarının bu araştırmasını daha iyi kavrayabileceğini düşünüyoruz.

Hande Yavşan Güvendik

kaynak:  www.eskimeyenkitaplar.com

İNSAN BEYNİNİ GELİŞTİREN 10 ROMAN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...