Önemsemediğiniz belirtiler hastalık habercisi olabilir

Yrd. Doç. Dr. ENGİN TÜRKMEN (İç Hastalıkları Uzmanı) engin.turkmen@medicalpark.com.tr

Önemsemediğiniz belirtiler hastalık habercisi olabilir
Önemsemediğiniz belirtiler hastalık habercisi olabilir admin
loading...

 

Uykuda ağızdan su gelmesi gece istem dışı olan nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Ağız suyu akması salya şeklinde yapışkan madde halinde yastığa akar. Her yaşta görülebilir. Ağız suyunun akmasının birçok sebebe bağlı olabilir. Uyurken, kulak burun boğaz hastalıklarına bağlı rahat nefes alamama sonucu ağız açık bırakılır ve buradan nefes alınır. Bu da salyanın akmasına neden olur. Ağız açık olarak yatan kişilerde salya akmasının yanı sıra gece boyunca ağza bakteri girişi olacağından ağızda kuruma ve kötü kokuda gelişir. 

Neden araştırılmalı 

- Nefes almayı engelleyen problemler; burun eti, geniz eti, septum deviasyonu, grip gibi solunum yolu hastalıkları ağızdan su gelmesinin birinci nedenidir. 
- Bazı mide ve yemek borusu problemleri ağızdan su gelmesi nedeni olabilir. 
- Parazitler bu sorununuzun sebebi olabilir,  (özellikle kıl kurdu) .
Sinirli kişilerde daha çok  
- Diş gıcırdatma (Bruksizm); uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır. Toplumumuzda sık rastlanır. Genellikle bu alışkanlığa sahip bireyler bundan habersizdir. 
- Yanak ısırma ise; özellikle dişleri birbirlerine temas ettikleri kapanış çizgisi hizasında, yanağın iç kısmında ısırma sonucu çizgi ya da kabartı şeklinde fibröz bir oluşum meydana gelir. Bunlarda sinirli, hassas, titiz bireylerde ve bağırsak paraziti olanlarda sık karşılaşılır. 
- Özellikle şakak ve yanak bölgesindeki kasların aşırı çalışması bu bölgelerde kas ağrısına neden olur. Bu kas ağrıları da zaman zaman baş ağrısı şeklinde kendini gösterir. Çene eklemine aşırı yüklenilme nedeniyle eklemde ağrı, çıtırtı ve kenetlenme olabilmektedir. Çoğunlukla belirtilerin tümü birden olmayabilir. Bazen çok az belirti gösterebilir. 

Hedefe yönelik tedavi

- Kulak Burun Boğaz muayenesi olup nefes alma yolundaki tıkanıklıkların gözden geçirilip ortaya çıkarılması, 
- Mide bağırsak hastalıkları için hekime başvurulması, 
- Bağırsak parazitleri tedavisinin sadece hastaya değil de evde yaşayan tüm aile bireylerine birden uygulanması gerekirse 1 ay sonra tekrarı, 
- Diş gıcırdatma var ise doktor tarafından uygulanan, uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan "gece plakları", diş gıcırdatması semptomatik tedavisinde kullanılan en önemli araçtır.  

 

Kaynak: AKŞAM

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var