Sadece Şizofren Ya da Dahi Olanların Doğru Cevap Verebildiği Farkındalık Testi

Teste başlamadan önce uyarı: Sadece ilk anda size doğru gelen seçeneği seçin ve zihninize yatkın gelen cevabı değiştirmeye çalışmayın. Gördüğünüz şeklin nasıl olması gerektiğine değil, tamamen kendi gördüğünüz şeye odaklanın. Şimdi aşağıdaki görsellere bakarak cevabınızı verin; (Resimlerin yüklenmesi biraz zaman alabilir lütfen bekleyiniz.)

Sadece Şizofren Ya da Dahi Olanların Doğru Cevap Verebildiği Farkındalık Testi
Sadece Şizofren Ya da Dahi Olanların Doğru Cevap Verebildiği Farkındalık Testi Handan
loading...

1. Aşağıdaki maskenin sizce kaç yüzü var? (Kaç dışa çıkı yüz görüyorsunuz?)

donen-maske

2. Sizce aşağıdaki maske tek bir tarafa mı dönüyor yoksa iki tarafa birden mi?

donen-maske

Aklınızda, zihninize yatan cevabı kesinleştirdiyseniz lütfen artık değiştirmeyin ve sonuçları aşağıdan okuyun;

Cevaplar

1. Maskenin dışa çıkık olan olan yalnızca tek bir yüzü var.

2. Maske yalnızca tek bir tarafa dönüyor. (sağ)

Peki bu sonuçlar ne anlama geliyor?
Eğer iki sorunun cevabınıda yanlış verdiyseniz, endişe etmenize hiç gerek yok. Tamamen sağlıklı bir bireysiniz. Zihinsel hiç bir probleminiz yok. Sağlıklı bireylerin bu sorunun cevabını yanlış vermesinin sebebi, göz ve beyin arası iletişim kuran nöronların gördüğümüz sekanslar arasında boşluk olduğu takdirde uygun bir biçimde doldurmasından kaynaklanmaktadır.

Örneğin hepimizin evinde bulunan televizyonlar bize sürekli akıp giden görüntüler gibi gelsede aslında saniyede arda arda ekrana vuran 25 adet fotoğraf karesinden ibarettir. Sağlıklı bir beyin bu fotoğraflar arasındaki boşluk sekanslarını bir nevi kendi “uydurarak” doldurur. Yukarıda gördüğünüz maske resmi içinde bu geçerli.

sizofren-adam


Ancak şizofren bir bireyin beyni böylesi bir bağlantı kurma yetisinden uzaktır. Durumunun ciddiyetine bağlı olarak kimi şizofreni hastaları dünya algılar tamamen farklılaşır adeta bir resimin içerisinde yaşar konuma gelebilirler. Dahi olarak adledilen birçok bireyin beyin işleyişleri şizofreni hastalarıyla benzerlik göstermektedir. Özellikle sanatsal kişiliği gelişmiş olan bazı bireyler tıpkı bir şizofren hastasının yaşadığına benzer kişilik farklılaşmaları ve dünya görüsünde değişmeler yaşarlar. Özellikle çizdiği saykodelik kedi tablolarıyla meşhur Louis Wain adlı ünlü ressam buna verilebilecek harikulade bir örnektir.

louis-wain-sizofren-ressam-6

 

 

Sonuç olarak; yukarıda maskelerle ilgili sorulan soruların ikisine birden yanlış cevap vermediyseniz kısa süre içerisinde bir psikiyatri doktoruna gözükmenizde fayda var.

Alıntıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...