Arakan'lı Müslümanlar Neden Katlediliyor ! İşte Sebebi...

Arakan'da 4 günde 3 bin Müslüman öldürüldü. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girdi. Peki Arakan neden hedef? İşte sebebi...

Arakan'lı Müslümanlar Neden Katlediliyor ! İşte Sebebi...
Arakan'lı Müslümanlar Neden Katlediliyor ! İşte Sebebi... Handan
loading...

Arakan'da 4 günde 3 bin Müslüman öldürüldü. Arakan'da Müslümanların öldürülmesi Türkiye dışında iç bir ülkenin gündemine gelmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Arakan için devreye girdi. 

Ayrıca konu ile ilgili olarak Memur Sen tarafından da bir bildiri yayımlandı ve Arakan için çağrı da bulunuldu. Arakan'da Müslümanların öldürülmesi Haber7 yazarı Taha Dağlı'nın da gündemine geldi ve bir yazı kaleme aldı. Taha Dağlı yazısında Arakan'ın neden hedef olduğunu belirtti. İşte o yazı;

Budist çeteler yine Arakan’lı Müslümanları hedef almaya başladı. Yaklaşık 3 bin Müslümanın katledildiği biliniyor. Aslında bu yeni bir durum değil. Son birkaç yıldır devam eden saldırı zincirinin bir halkası. Peki Myanmar’da neden Arakan’lı Müslümanlara yönelik bu saldırı politikası uygulanıyor?

ARAKAN KATLİAMININ SEBEBİ PETROL VE DOĞALGAZ

Arakan, Güneydoğu Asya’da Myanmar’ın 7 eyaletinden biri. Yaklaşık 1 milyon Müslüman var. Arakan’lı Müslümanlara yönelik Budist katliamları 2012’den bu yana sistematik olarak devam ediyor. Saldırı politikasının arkasında ise Arakan’ın stratejik konumu var.

Myanmar, Güneydoğu Asya’da Bengal Körfezinde yer alıyor. Arakan eyaleti ise tam kıyı şeridinde. 2010 yılında Arakan’dan başlayıp, Çin’in Yunan eyaletine uzanan iki ayrı boru hattının inşaatına başlandı.

Çin’e enerji taşıyan hatlar, denizden Arakan üzerinden Yunan’a gidiyor. Boru hatlarının inşaatıyla birlikte hatların geçtiği topraklar askeri bölge haline getirildi. Ve o bölgelerdeki Müslüman köylerine yönelik saldırılar başladı.
Arakan, uzak doğuya enerji transferinde doğal bir liman konumunda. En az maliyetli güzergah burası. Hatlardan birinden doğalgaz diğerinden ise petrol geçiyor.

2010’da başlayan inşaat 2013’te tamamlandı. Bu hatlardan Çin’e yıllık ortalama 12 milyar metreküp doğal gaz taşınıyor. Ve bu süreçte topraklarından boru hatları geçen Arakan’lı Müslümanlar hedef tahtasına konuldu.
Ayrıca Arakan bölgesinde de petrol ve doğalgaz rezervleri tespit edildi. Müslümanların topraklarında 1.2 trilyon metreküplük gaz ve 2.1 milyar varillik petrol rezervi bulundu.

Doğalgaz ve petrol boru hatlarının korunması, güvenlik çemberine alınması gibi gerekçelerle, Müslümanlar katlediliyor. Ayrıca Arakan bölgesindeki yer altı zenginliklerinin ileriye dönük çıkarılacak olması da o bölgedeki Müslümanlara yönelik katliam ve sürgün politikasının bir diğer önemli sebebi olarak karşımıza çıkıyor.

ARAKAN’A BATI NEDEN SES ÇIKARMIYOR?

Peki dünya neden sessiz?

Türkiye’den başka Arakan meselesini gündemine getiren ülke neredeyse yok.

Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da, Filistin’de de Müslümanlar katlediliyor. Ara sıra da olsa bu coğrafyadaki katliamlar batı ülkelerinin gündemine girebiliyor.


 
Mesela İsrail, Filistinlileri katlederken bazı batı ülkeleri İsrail’le hesaplaşmak amacıyla Gazze saldırılarına tepki gösterebiliyor. Yani İsrail ile olan ilişkilerinde Filistin’i malzeme olarak kullanabiliyorlar.

Ya da Suriye’de katliamlardan Rusya’yı sorumlu tutan Batı, Moskova’yla olan derdini Suriye üzerinden görme politikası sergileyebiliyor.

Irak ve Afganistan da Batılı ülkelerin “pazar payından hisse alma” refleksi ve çıkar çatışmaları nedeniyle ara sıra gündemlerine aldıkları Müslüman ülkeler olabiliyor.

AYLAN BEBEK VAKASININ AYNISI OLDU AMA HİÇ TEPKİ VERMEDİLER, NEDEN?

Arakan ise öyle değil. Mesela bu son katliamlar sırasında ölümden kaçan Arakan’lılar botlarla nehri aşıp Bangladeş’e kaçmaya çalıştı. O botların çoğu battı, bir bebeğin cansız bedeni kıyıya vurdu. Ama hiçbir batı ülkesi o görüntüye aldırış etmedi.

Bunun en yakın örneğini Aylan bebek olayında gördük. Suriye’de katliamdan kaçarken cansız bedeni kıyıya vuran Aylan bebek, Avrupa’nın çok dikkatini çekmişti.

Aslında Batı’nın Suriye üzerinde Rusya’yla karşı karşıya gelmek gibi bir durumu olmasa Aylan bebek umurlarında olmazdı. Tıpkı cansız bedeni kıyıya vuran Arakan’lı çocuk gibi.

ARAKAN’DA ÇİN DE BATI DA KAZANIYOR

Arakan meselesine dünya neden sessiz kalıyor, bir de şu pencereden bakalım.

Arakan’lı Müslümanlar, Çin’e taşınan enerji için katlediliyor. Bu denklemde kazanan Çin oluyor, o halde Batı’nın “madem Çin kazanıyor, ben buna tepki vermeliyim” demesi gerekir fakat öyle olmuyor. Çünkü Çin’e taşınan enerjiyi bizzat batılılar yönetiyor.

Arakan bölgesindeki petrol ve doğalgaz pompalarının başındaki şirketlere bakınca mesele daha net anlaşılıyor. Müslüman toprakları üzerine kurulan hatlardan geçen enerjinin başında Chevron, BP, Shell ve Total gibi Amerikan, İngiliz ve Fransız şirketler var.

Kazanan iki taraftan biri Batı diğeri Çin olunca da Arakan’lı Müslümanları dünya görmezden geliyor.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...