Servisçiler birbirine giriyor: Gündem yine plaka tadili

Ümraniye'de bir okulda servisçilerin meydan muharebesi 'çocuklarımızı hangi canavarlar taşıyor' sorusunu akıllara getirdi. Veliler panik içindeyken sektör plaka sınırlaması getirilmesi gerektiğini belirtiyor. İstanbul'da şu an 15 bin araç okul servisi çekiyor.

Servisçiler birbirine giriyor: Gündem yine plaka tadili
Servisçiler birbirine giriyor: Gündem yine plaka tadili Handan
loading...

Okullar yeni müfredat tartışmaları eşliğinde açılırken dün İstanbul’da bir okul bahçesinde servisçilerin silahlı bıçaklı kavgası büyük bir sorunu yeniden gündeme getirdi. Hangi öğrencileri hangi servis şoförünün taşıyacağı kavgasında silahlar konuşurken hastaneye kaldırılan 3 kişiden 1’i hayatını kaybetti. Ağır yaralı 2 kişinin tedavisi sürmekte.
Böylece gündeme servis şoförlerini belirlerken nasıl bir eleme sürecinden geçildiği sorunu gündeme geldi ve hiçbir eleme yapılmadığı tekrar ortaya çıktı. Bu yüzden servisçiler uzun bir süredir plaka tadili (sınırlaması) uygulamasını gündeme getiriyor. Bu sistemle servis plakalarının tıpkı taksiler gibi şahsa özel olması ve sadece izin verilen araçlarla yolcu taşımacılığı yapılması öngörülüyor.
PLAKA TADİLİ NEDİR?
Vatandaşların ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak üzere toplu taşımacılığın geliştirilmesi ve disiplin altına alınması, korsan taşımacılığın önlenmesi, fiilen çalışmakta olan şoför esnafın haklarının korunması amacıyla taksi, dolmuş, minibüs ve umum servis araçlarına verilecek olan plakaların sayısındaki sınırlamaya plaka tahdidi deniyor.
İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk Sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada  servis taşımacılığı yapan herkesin belli bir eğime tabi tutulması gerektiğini bildirdi. Öztürk” İstanbul’da her önüne  gelen servis şoförlüğü yapabiliyor. Bu duruma İstanbul Büyükşehir Belediyesi el atmalı hep birlikte bu durumun üstesinden gelmeliyiz. Yoksa bu tarz durumların önüne geçemeyeceğiz.” dedi. Türkiye’nin en pahalı taşımacılığının İstanbul’da   yapıldığını söyleyen  Hamza Öztürk “Artık bu tarz olayların yaşanmasını istemiyorum. ne yapılacaksa yapılsın” ifadelerini kullandı.
 

DHA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var