KENDİNE GÜVENEN BİR KIZ YETİŞTİRMEK İÇİN 9 ÖNERİ

KENDİNE GÜVENEN BİR KIZ YETİŞTİRMEK İÇİN 9 ÖNERİ
KENDİNE GÜVENEN BİR KIZ YETİŞTİRMEK İÇİN 9 ÖNERİ Handan
loading...

Kendisinin akıllı, eğlenceli, kibar ve güzel olduğunu bilen kendine güvenen bir kız nasıl yetiştirirsiniz? İşte kendine güvenen bir kız yetiştirmek için önerilerimiz.

Hiç şüphesiz ki annenizin göz bebeğiydiniz. Doğduğunuzdan beri sizin dünyada yürüyen en harika ve en güzel çocuk olduğunuzu düşünüyor. Ve eminiz ki size bunları söyledi!

Yine de bu bir problem mi? Küçük erkekler genellikle, havalı ve akıllı olarak nitelendirilir, kızlar ise genellikle davranışları ve görünüşleriyle iltifatlar alırlar. Araştırmalara göre kişilerin %54’ü kızlarına güzel yerine sevimli ya da akıllı diye sesleniyor.

Kendimizin ve diğer bayanların görüntüsünü önemsememizin nedeni, küçüklüğümüzden beri kıyafetlerimize ve saçlarımıza yapılan iltifatlar mı?

Kızınızın dış görüntüsüyle ilgili iyi hissetmesine yardımcı olmanızda kesinlikle yanlış bir şey yok fakat aslında önemli olanın ve daha fazla dikkat gerektirenin ne olduğunu unutmayın! Gelecek neslin güçlü, kendine güvenen ve akıllı kadınlarının artmasına yardımcı olmak için çabalıyorsunuz, kızınızın ne kadar harika göründüğü hakkındaki düşüncelerinizi saklamak zorunda değilsiniz, sadece bunun ona olan tüm sevginizin küçük bir parçası olduğunu gösterin.

Kızınızın özgüvenini arttırmak için önerilerimiz:

Ona Güzel Olduğunu Söyleyin
Kızınızın görünüşünü göz ardı etmeyin, aklında bir iltifat olarak kalacak şekilde konuşun. Örneğin, ona saçının güzel olduğunu söylemek yerine, saçını ne şekilde yaparsa yapsın, nasıl olursa olsun onu ne kadar çok seveceğinizi bilmesini sağlayın, ona yaratıcı iltifatlar edin.

Yaşına göre değişen tarzının önemli olmadığını bilmesini sağlayabilirsiniz.

İhtiyaçlarını Karşılayın
Her zaman iyi hissedeceğini düşündüğünüz şeylerden bahsedin. Nasıl bir insan olduğunu çözmenizin zaman alacağını göreceksiniz. Kişiliğine iltifat ederken, bu kendi oluşturduğu özgüvenini sağlamlaştıracaktır. Okul oyunlarında tek başına oldukça yetenekli ya da yazım imla testlerinde başarılı olabilir.

Onu Övün
Bir anne-baba olarak çocuğunuza karşı sonsuz bir sevginiz var. Bunu ona söyleyin! Kızınıza çok hoş göründüğünü ya da işinde iyi olduğunu söylemek çok kolay. Şimdi daha derine inin ve özel düşünün. Tüm bu kitabı tek başına bitirdiğin ve ihtiyacın olduğunda yardım istediğin için seninle gurur duyuyorum! Büyük anne-baban ile telefonda kibar bir şekilde konuştun, beni ve onları çok mutlu ettin. Umarım sen de mutlu olmuşsundur! Yaptığı güzel şeylerden bahsetmeyi göz ardı etmeyin.

Farklılıklarınızı Ortaya Koyun
Kızlar bazen tıpkı annelerine benzedikleri için mutlu olurlar. Anneler kızlarının isteklerini göz ardı etseler bile. Bu yüzden onun sizden olumlu yönde nasıl farklı olduğuna dikkat çekin. Örneğin, masasının dağınık olduğunu biliyorsanız, ona ait olan şeyleri nasıl düzenli ve tertipli tuttuğu konusunda yorumlarda bulunun.

İltifatları Kabul Edin
Başkalarından gelen iltifatları durduramazsınız ama bu anları kızınıza kendi ile ilgili şeyleri öğreterek kullanabilirsiniz. İltifatın ortasına dalıp sadece güzel olmayıp sınıfın da en iyisi diye eklemek isteyebilirsiniz, tabi bunu derken övünüyormuş gibi görünmek istemezsiniz. Kızınızın sağlıklı bir iltifat dengesine ihtiyacı vardır bu yüzden onlardan zevk almasına izin verin. Bunun ardından, kızınıza sadece güzel olmadığını aynı zamanda akıllı olduğunu hatırlatacak özel bir an paylaşın.

Biri size çocuklarınızın önünde iltifat ettiğinde, kibarca kabul edin. Eğer görünüşünüz hakkında bir iltifatsa, kişiye teşekkür edip yanından ayrılın. Fakat daha sonra kızınızla diğerlerinin kıyafetini ya da yüzünü beğendiğinden dolayı yaptığı iltifatlardansa kendinizi ne kadar güzel hissettiğiniz hakkında konuşmayı unutmayın.

Gençken Başlayın
Gerçekten gençken hatta anne karnındayken başlayın. Hamile kadınlar büyüyen bebekleriyle ilişkilerini geliştirirler ve çocuğunun cinsiyetini bilirlerse, çocuklarıyla konuştukları içindir. Kızınız için alacağınız tüm güzel kıyafetlerin ve ona ne kadar yakışacağının hayalini kuruyor olabilirsiniz. Tüm bu beklentilerinizi yeniden oluşturun. Kızınızı bir dağcı olarak ya da kansere çare bulan bir bilim adamı olarak hayal etmenize gerek yok. Bunun yerine hayatında sahip olacağı fırsatların ve sahip olacağı harika kişiliğin hayalini kurun.

Kelimelerinizi Değiştirin
Beyninizi başından beri güzel kelimeler kullanmak için yeniden eğitin. Kesinlikle ona giydireceğiniz kıyafet harika olacak ama kendi başının çaresine bakması gerektiğinde bunu kaldırabilecek mi? Ona çok akıllı olduğunu söyleyin. Yapboz parçasını nereye koyacağını bulduğunda ya da burnunu bulduğunda çok akıllı olduğunu söyleyin, bu beynine işlemeye başlayacak. Kızınız iltifatın farkına varmış olacak, zamanla kendisini ve kelimelerinizdeki mimiği öğrenecek. Sonra bir gün tüm gerçekleri öğrenecek.

Özeleştirinizi Yapın
Yatak daha hazırlanmamışken, oyuncaklarını paylaşmazken ve ödevlerini askıya alırken çocuğunuz sizi dinleyecek gibi görünmeyebilir fakat kelimelerimiz iPod kulaklıklarından geçerek her şeyi yaptırabilir. Eğer “Annen güzel görünmek için makyaj yapıyor” derseniz, kızınız görünüşünüz hakkında endişelendiğinizi düşünecektir. Kelimelerinizi ve davranışlarınızı ona makyajın ve kıyafetlerin eğlence amaçlı olduğunu öğretmek için kullanın.

Ve çocuklarınızın duyabileceği yerlerde “Güzel görünüyor muyum?” diye sormaktan vazgeçin. Görünüşünüzü sorguluyor olabilirsiniz ama bunu paylaşmak zorunda değilsiniz. Ayrıca, bu negatif düşünceleri engellemek onların beyninize işlemesine de engel olur. Herkes kazanır!

 

http://blog.teyzesizsiniz.com/kendine-guvenen-bir-kiz-yetistirmek-icin-9-oneri/

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...