Tüp Bebek Tedavisinde D Vitamini Başarı Oranında Etkili midir?

Tüp bebek tedavisi konusunda dünya çapında ciddi araştırmalar yapılmaya devam ediyor.

Tüp Bebek Tedavisinde D Vitamini Başarı Oranında Etkili midir?
Tüp Bebek Tedavisinde D Vitamini Başarı Oranında Etkili midir? admin
loading...

 Çiftlerin kısırlık konusunda ciddi anlamda umut ie bağlandıkları ve bebek sahibi olma konusunda önemli bir yere sahip olan  bu tedavide bir çok faktör önemli rol oynar. Bunlardan biri de kadınlarda D vitamini eksikliğinin, in vitrofertilizasyon (IVF) yani tüp bebek tedavisinde gebelik şansını düşürmesidir.

 

İtalya’da gerçekleşen bir araştırmaya göre, D vitamini eksikliği tespit edilen 154 kadın ile yeterli D vitamini seviyesine sahip 181 kadının IVF sonuçları arasında yapılan bu araştırmada; D vitamini eksikliği olanlara kıyasla D vitamini normal seviyelerde olanların iki kat daha fazla gebe kalma ihtimali bulunduğu belirlendi.

 

D vitamini yeterli düzeyde olan kadınlarda daha kaliteli embriyolara sahip olma olasılığının daha yüksek olduğu ve embriyonun transfer sonrası rahimde tutunma olasılığının  da daha yüksek olduğu bulundu.

 

Çalışmanın araştırmacılarına göre, çalışmaya katılan kadınların kanında mililitre başına 20 ila 30 nanogram D vitamini seviyeleri yeterli kabul ediliyor, bu nedenle D vitamini eksikliği olan kadınlar bu eşiğin altında orana sahip olarak değerlendirilmiş.

 

Çalışma sonuçlarına göre neden-sonuç ilişkisi kesin olarak kanıtlanamasa da bulguların tıbbi açıdan onaylaması için randomize yapılacak daha detaylı klinik araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Yine de D vitamini takviyesi, az sayıda ilgili yan etki ile ucuz ve basit bir müdahale olduğu için, bu alanda yapılacak ilave çalışmalar kısırlığın nasıl tedavi edildiğini belirgin bir şekilde etkileme potansiyeli taşıyor.

 

Kadınlarda D Vitamini Seviyeleri Çok Önemli

 

D vitamini birçok memelide doğurganlığı etkiler. Son yıllarda dünyaya gelen tüm bebeklerin % 1’inden fazlası, tüp bebek ve diğer yardımcı üreme teknikleri yoluyla dünyaya gelmektedir. Bu da eğer D vitamini eksikliği benzeri durumların olasılığı gibi bir durum söz konusu ise tedavi yöntemlerine başlanmadan önce yapılan tahlillerde tüm eksikliklerin göz önüne alınması ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

Tüp Bebek Tedavisi Hassas Bir Yöntemdir

 

Tüp bebek tedavisi her aşaması hassas bir yöntemdir. Vücut sağlığı konusunda herhangi bir eksiklik kesinlikle tedavi öncesinde elimine edilerek, tedavi sonrasında yaşanabilecek olumsuzluklar konusu da en aza indirgenmelidir. D vitamini eksikliği genel olarak kadınlarda bir sorun olması nedeniyle göz ardı edilmemelidir.

 

İleri okuma için :

 

http://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/news/20140814/womens-vitamin-d-levels-may-play-role-in-ivf-success

 

https://www.bulenttiras.com/kadinlarda-d-vitamini-seviyesi-ve-tup-bebek

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...