İngilizce öğrenmek isteyenlere uzmanından tüyolar...

İngilizce öğrenmek isteyenlere uzmanından tüyolar...
İngilizce öğrenmek isteyenlere uzmanından tüyolar... admin
loading...* İngilizceyi öğrenmenin en etkili yolu sabırlı olmaktan geçiyor. Dilbilgisi ve mantığını anlamanız kısa sürebilir ama kullanmaya başlamanız zaman alacaktır.

* Dili hayatınızın içine mümkün oldukça dahil edin. İngilizce şarkılar dinleyin, altyazılı İngilizce diziler izleyin, İngilizce olan her türlü baskıyı elinize alıp inceleyin.

* Kendinize küçük kelime kartları hazırlayın, akıllı telefonunuza İngilizce öğrenme oyunları yükleyin. İşte bu şekilde İngilizceyi hayatınıza alabilir, kalıcı ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Türkiye'de kişisel gelişimin olmazsa olmazı İngilizceyi öğrenebilmek için Türkiye'de oldukça büyük emek harcıyor ve her yola başvuruyoruz. Ancak Türkiye'de İngilizce öğrenmek, yoğun bir sınav programına, bitmeyen kurslara dayalı bir öğrenme şekline dönüşmüş durumda. Ama sonuç yine aynı "Anlıyorum ama konuşamıyorum…"

Peki İlkokuldan başlayan bir İngilizce eğitimi olmasına rağmen neden İngilizce öğrenmede sorun yaşıyoruz? Biz de İngilizce öğrenme metotlarını, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü mezunu ve halen Amerika Salem State Üniversitesi'nde akademik çalışmalarını yürütün Didem Ekici'ye sorduk. Biz Türkler İngilizceyi neden konuşamıyoruz?

-İngilizce öğrenirken sizce neden bu kadar zorlanıyoruz, İngilizce zor bir dil mi?

İngilizce, diğer dünya dillerine kıyasla oldukça kolay bir dil aslında. Maalesef İngilizce öğrenmedeki zorluk, yanlış dil öğretim teknikleri kullanmaktan ve öğrencideki motivasyon eksikliğinden oluşuyor. Yanlış dil öğretim tekniği derken kuralcı öğretimi kastediyorum. Bizim sınava dayalı eğitim sisteminde doğru bir teknik ama dil kazanımında yanlış.

-İngilizce öğrenmenin yaş sınırı var mıdır? İngilizce öğrenmeye ne zaman başlanmalı?

Ana dil kazanımında kritik yaş hipotezini, ikinci dil öğrenimine uygulayan bilim adamları, ergenlikten sonra öğrenilen dilin daha yavaş ve doğruluktan uzak olduğunu savunuyor. Özellikle, telaffuz kazanımında yaşın çok önemli olduğunu vurguluyorlar. Ancak bu iddialara karşıt, bazı dil bilimciler yaştan çok motivasyonun, kendini dili öğrenmeye adamanın ve dile ne kadar maruz kaldığının dil öğreniminde daha etkili olduğunu savunuyorlar. Ben de erken yaşta dil eğitimine başlamanın olumlu olduğunu düşünmekle birlikte, diğer faktörlerin daha büyük etkisi olduğunu düşünmekteyim.

-İngilizce nasıl öğrenilir bu işin bir püf noktası var mı?

İngilizceyi öğrenmenin en etkili yolu sabırlı olmaktan geçiyor. Dilbilgisi ve mantığını anlamanız kısa sürebilir ama kullanmaya başlamanız zaman alacaktır. Dili hayatınızın içine mümkün oldukça dahil edin. İngilizce şarkılar dinleyin, altyazılı İngilizce diziler izleyin, İngilizce olan her türlü baskıyı elinize alıp inceleyin, kendinize küçük kelime kartları hazırlayın, akıllı telefonunuza İngilizce öğrenme oyunları yükleyin. İşte bu şekilde İngilizceyi hayatınıza alabilir, kalıcı ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

-Bir dili öğrendikten sonra belirli pratikleri yapmadığınız takdir de unutabiliyorsunuz. Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

Kesinlikle katılıyorum. Dil öğrenmek yüzmeyi ya da bisiklet kullanmayı öğrenmekten farklıdır. Dil kullanılmadıkça unutulur, o yüzden tekrar gerektirir. Bir önceki cevabımda söylediğim gibi İngilizceyi hayatınızın içine mümkün oldukça dahil ederek unutmayı engellemiş oluyorsunuz.

-İngilizce öğrenen her öğrencinin yurt dışına çıkma imkanı olmuyor. Öğrenciler konuşma anlamında nasıl pratik yapmalıdır?

Eskiden pratik yapma eksikliği büyük problemdi ancak günümüz teknolojisinde bunu bir problem olarak görmüyorum. İnternet üzerinden inanılmaz kaynaklar var. Birçok videoya, şarkıya, dizi, film ve konferanslara ulaşabilirsiniz ve dinleme becerinizi kuvvetlendirebilirsiniz. Bu sizin konuşma becerinizi de olumlu etkileyecektir. Yine İnternet sayesinde, ana dili İngilizce olan birçok insanla canlı görüşme imkanınız olabiliyor.

-Türkiye'de ilkokuldan beri İngilizce eğitimi verilmesine rağmen öğrenciler İngilizce öğrenme konusunda sıkıntı yaşıyor. Üniversite bitiren birçok öğrenci İngilizce bilmeden mezun oluyor. Buradaki temel eksiklik nedir?

Maalesef bu ülkemizde büyük bir sorun. Aslına bakarsanız üniversite bitire birçok insana sorduğunuzda İngilizce dil yapısıyla ilgili size söyleyecek çok şeyleri vardır. "Simple Past Tense" ya da "If Clause" yapısını size çok güzel anlatır ama bunları konuşurken kullanma konusunda soru yaşar. İşte buradaki eksikliğin temeli, pratik imkanı olmamasından kaynaklanıyor. Dili bilmekle kullanmayı bilmek çok farklı şeyler. Bize yıllarca öğretilen dilin anatomisi, nasıl kullanıldığı değil. Bana göre en büyük eksiklik bu.

-Amerika'da İngilizce eğitiminin başarılı olması için uygulanan bir teknik var mı?

Amerika'da iki farklı okulda staj ve gözlem yaptım. Bizim sistemimizden en büyük farkı pratiğin dil bilgisinden önce gelmesi. Sınıf içinde öğrencilerin dili kullanacağı ortam yaratılıyor ve çocuklar hangi durumlarda hangi yapıyı kullanacaklarını pratik yaparak öğreniyorlar.

-Sizce bir dili iyi biliyor olmanın ölçüsü nedir?

Bence dil bilmenin ölçüsü, dilin temel amacı olan iletişimi ne ölçüde sağladığıdır. Dört dörtlük dil bilgisi kuralları çerçevesinde olması gerekmiyor ama eğer kişi vermek istediği mesajı verebiliyor, karşı taraftan aldığı mesajı anlayıp yorumlayabiliyorsa o dile hakim diyebiliriz. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var