YAŞLI VE ENGELLİ YAKINLARINA DESTEK

YAŞLI VE ENGELLİ YAKINLARINA DESTEK
YAŞLI VE ENGELLİ YAKINLARINA DESTEK Handan
loading...

2016 yılında yürürlüğe konulan yaşlı ve engelli yakınlarına destek projesi, engellilerin ve bakıma muhtaç yaşlıların bakımını üstlenen yakınlarına, evde bakım aylığı adı altında destek sağlıyor. Yaşlı ve engelli yakınlarına destek projesinin amacı bakıma muhtaç yaşlılarla veya engellilerle aynı evde kalıp, bakımlarını üstlenen kişilere maddi anlamda destek sağlamaktır. Yaşlı ve engelli yakınlarına destek projesi yürürlüğe konulduğu 2016 yılında 924 Türk Lirası olarak belirlenmişti. 2016 yılı içerisinde 500 binden fazla kişinin yararlandığı bu yakınlara destek projesi kapsamında, yaklaşık 4 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Fakat buna rağmen hala birçok kişi bu yaşlı ve engelli yakınlarına destek uygulamasından habersiz durumdadır.

2016 yılında hayata geçirilen yaşlı ve engelli yakınlarına destek projesi kapsamında bakıma muhtaç yaşlı ve engellilere bakan kişiye ödenen maddi destek 2016 yılında 924 Türk Lirası iken, aylık ödenen miktara 2017 yılı itibari ile %8 oranında zam yapıldı ve rakam 1000 TL’ye yükseldi.

1. Yaşlı ve Engelli Yakınlarına Destek Aylığı İçin Şartlar
Hala birçok kişinin habersiz olduğu yaşlı ve engelli yakınlarına destek aylığı için bazı şartlar aranmaktadır. İşte aranan şartlar:

* Bakımı sağlanan engelli veya yaşlı kişi için tam teşekküllü bir hastaneden alınmış %50 oranında engelli raporu olması

* Raporda bulunan ağır engelli kısmının da hastane doktoru tarafından işaretlenmiş olması

* Yaşlı veya engelli olan kişi ve evde kalanlarla beraber kişi başına düşen gelirin 606.95 Türk Lirası’ndan fazla olmaması

Bu şartları sağlayan tüm yaşlı veya engelli yakınları devletin sunduğu yaşlı ve engelli yakınlarına destek projesinden faydalanabilecektir. Unutmayın, devletin sunduğu bu destek maaşı yaşlı veya engelli kişiye değil, onlara bakan, bakım hizmetlerini üstlenen kişilere veriliyor. Bununla birlikte yaşlı ve engelli yakınlarına destek projesi kapsamında sağlanan başka bir hizmet ise bakım sağlayan sigortasız kişilerin istekleri doğrultusunda sigortalarının yapılıp emekliliğe hak kazanabiliyor olmalarıdır.

2. Sigortasız Yaşlı ve Engelli Yakınlarının Sigortalanması
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yaşlı ve engelli yakınlarına destek maaşı alan kişilerin düşük sigortalı primlerle emekli olmaları için yürüttüğü çalışma 2017 yılı itibariyle uygulamaya konuldu. İsteğe bağlı olarak yapılan bu uygulama sayesinde yaşlı ve engelli kişinin bakımını üstlenen kişinin sağladığı bakım o kişinin işi olarak görülüyor ve emekli olmalarına da olanak sağlanıyor. Sağlanan bu imkandan yararlanmak isteyenlerin, bu konuda özel olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Tüm bu bilgilere ek olarak yaşlı ve engelli yakınlarına destek projesi kapsamında 2017 yılı itibari ile bu destekten evdeki diğer akrabalar yani yaşlı veya engelli kişiye bakanın dışında yaşlı veya engelli kişinin eşi, çocukları, birinci derece yakınları da yararlanabiliyor. Yukarıda belirtilen şartlara uyan kişiler en fazla iki engelli veya yaşlı kişiye bakabilirler ve her engelli veya yaşlı için ayrı ayrı evde bu destekten faydalanabilir.

 

 

http://blog.teyzesizsiniz.com/yasli-engelli-yakinlarina-destek/

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var
Doğduğun ayın şifresi: Hangi ayda, hangi hastalık riski var