Çocuklar İçin Özgüven Geliştirici Tüyolar

Çocuklar İçin Özgüven Geliştirici Tüyolar. Günümüzde anne, babaların veya velilerin en çok şikayet ettiği konulardan birisi de özgüven eksikliğidir. Çocuğum hakkını savunamıyor? Okulda sıkıntı yaşıyoruz? Çocuğumun özgüvenini nasıl artırabilirim? Özgüven eksikliği nedir? Çocuğum haklı olsa da üstüne gelindiğinde hakkını savunmak yerine ağlamaya başlıyor?

Çocuklar İçin Özgüven Geliştirici Tüyolar
Çocuklar İçin Özgüven Geliştirici Tüyolar admin
loading...

 

Özgüven eksikliği denilen durum  kendini sosyal çevreden uzaklaştırma, kalabalık ortamlarda yalnız kalma, içe kapanıklık ve başaramama korkusu ile  ortaya çıkan bir tür psikolojik problemdir. Buna  özgüven eksikliği denir. Yazımızda çocukluk döneminde yaşanan özgüven eksikliği için taktikler paylaşacağız.  


Öncelikle özgüven kazandırmanın hemen ortaya çıkacak bir sonuç olmadığını bilerek göreve başlayın.Özgüven eksikliği bir kaç günde olabilecek bir şey değildir , kişinin özgüven kazanması zamanla oluşur ve ebeveynlerin bu süreçte sabırlı olması gerekir. Hangi çocuklar özgüvenli olur ? Toplumda farkedilen ve haksızlığa uğradığında dahi kendini savunmasını bilen çocuklar özgüven sahibidir. Sizinle konuşurken gözlerinizin içine bakan çocuk kendine güveniyor demektir. Peki bunları nasıl yapacağız?


 Şöyle demeli; örneğin karar verme hakkı olan çocuk özgüven sahibi olur. Çocuğunuza bugün ne yemek yapalım? Bugün nereye gidelim? Senin canın bugün hangi faaliyeti yapmak istiyor? Tatilde  ya da hafta sonunda ne yapmak istersin? Bugün arkadaşına ya da amcana gidelim mi?  Hadi sana bir kitap alalım bugün sana ama sen seç. Markete giderken  hangi elbiseni giyinmek istersin? Seçim kararı olan çocuk  "Sen karar ver"diyebildiğiniz çocuk özgüven sahibi olur.


Çocuğunuzun fikrini sormayı unutmayın. Çünkü  düşüncesi sorulan çocuk sizin ona verdiğiniz "Senin fikrin benim için çok değerli" mesajını alır.  Bu yemek  sence nasıl olmuş? Sence tuzu az mı? Ben bunu giydim sence bu elbise yakıştı mı?  sence? 
Çocuklarınızın  hislerini sorun. Hisleri sorulan çocuk kendini önemli hisseder. Bugün hava ne kadar da sıcak? Rüzgarın esmesi hoşuna gidiyor mu? Bu film güzel miydi? 


Görevleri olan çocuk ona verilen sorumluluğu başarma neticesinde güven sahibi olur. Çocuğunuzdan onun anlayacağı bir dilden konuşun. Yardım isterken onun yapmaktan hoşlanacağı türden şeyleri seçin.  Ona teşekkür ederek, ne kadar başarılı yaptığını çok beğendiğinizi söyleyerek onu motive edebilirsiniz.


Sizin gözetiminizde ona marketten ya da kırtasiyeden fiyat sorup istediği şeyi alma fırsatı tanıyın. Parasının üstünü istemeyi ürün satan kişiyle konuşmayı ilk başta utanarak yapsa da sonradan alışacaktır.


Hatasız kul olmaz sözünü aklınızda çıkarmayın ve onunda hata yapmaya olsun. Yanlışından korkmak yerine ders çıkarmasını sağlayın. Eminin bir daha bunu yapmayacaksın şeklinde koşullayın. Ve onu ne kadar çok sevdiğinizi vurgulayın. Çünkü sevildiğinden emin olan çocuk hayata daha fazla güvenle bakar. Çocuğunuzu başka çocuklarla asla kıyaslamayın, ona başka çocukların başarılarından söz etmeyin.


Çocuğunuz size bir şeyler anlatıyorsa onu keyifle dinleyin. En sevdiğiniz arkadaşınızla sohbet edercesine dinleyin onu. Çünkü o sizin aslında en yakın arkadaşınız.

 

 

kadinhaberleri.com

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Milli Piyango sonuçları! Milli Piyango sıralı tam liste 2018
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...
Canan Karatay'dan kurtlu elma tavsiyesi...