Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır, Bebeklerin Gazını Çıkarma Yolları Ve Kolay Yöntemleri

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır, Bebeklerin Gazını Çıkarma Yolları Ve Kolay Yöntemleri

BEBEKLERDE GAZ SANCISI: KOLİK

AİLE VE ÇOCUK - 2017-01-11 10:33:05

 

İlk haftalar içinde, bebeğin gazını çıkarmak ve kolik nöbetleri ile baş etmek saatlerce sürebilir. Kolik kelimesinin literatürdeki karşılığı ‘şiddetli karın ağrıları nedeniyle yakınmalar’ şeklindedir. Ne yazık ki günümüzde ne bu ağrıların sebebi tam olarak biliniyor, ne de tedavi yöntemleri.


 
Kolik, genellikle 3-4 haftalıkken başlıyor ve 3 aya kadar devam ediyor. Hatta bazen 5-6 aya kadar sürebiliyor. Kolik için kesin bir tedavi yöntemi yok fakat uygulanan tedaviler bazı çocuklarda yararlı olabilir. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nuray Keçecioğlu, kolik ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

Kolik nedir?

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan sağlıklı bebekte, her tür kontrol edilemeyen ağrıya ‘kolik’ denir. Büyüme ve gelişimi normal olan 0-3 aylık bebeklerdeki, en az 3 hafta süre ile haftada 3 günden ve günde 3 saatten fazla ve başka nedenlerle açıklanamayan bu şekildeki huzursuzluk ve ağlama dönemleri ‘KOLİK’ olarak değerlendirilir.

Bu bebekler günde ortalama 3 saatten fazla ağlarlar.

Bu durum haftada 3 günden fazla tekrarlar.

Genellikle ailenin ilk bebeklerinde ve erkek bebeklerde daha sık olmak üzere görülen bu durum , %40-50 vakada 3. ayın sonunda kaybolurken,%10 vakada 6. aya kadar devam edebilir. Genellikle akşam saatlerinde daha fazla olmak üzere günün aynı saatlerinde olur ve 2-4 saat arası sürebilir.

Neden bazı bebeklerde kolik görülür?

Koliğin nedeni tam bilinmemektedir. Anne sütü alan bebekte annenin yediklerine alerji, mama alan bebekte mama içeriğine alerji, sindirim sisteminin henüz tam olgunlaşmamış olması, artmış barsak gazı, annenin psikolojik durumu ile ilgili olabileceği düşünülmektedir. Yapılan muayeneleri tamamen normal olduğu için bu endişelenilmemesi gereken ve zamanla geçecek bir durumdur.


loading...
Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER
Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp